Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

150. urodziny marszałka Józefa Piłsudskiego

Od Zułowa na Litwie, przez zesłanie na Syberię i działalność niepodległościową na rzecz Polski, do marszałka, którego nazwisko znają wszyscy. W Muzeum Regionalnym w Radomsku wykładem na temat życia Józefa Piłsudskiego uczczono pamięć marszałka dokładnie w 150. rocznicę jego narodzin.
5 grudnia w Galerii Muzeum Paweł Kowalski, pracownik IPN O/Łódź, poprowadził wykład pt. „Józef Piłsudski – portret zbiorowy”.

Data nie była przypadkowa, gdyż 150 lat temu tj. 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Litwie przyszedł na świat pierwszy Honorowy Obywatel Miasta Radomska Józef Piłsudski.

Dzięki prezentacji mogliśmy poznać wszystkie etapy życia marszałka Polski, od młodości naznaczonej zesłaniem na Syberię za pomoc zamachowcom na życie cara Rosji Aleksandra III, poprzez działalność niepodległościową w Polskiej Partii Socjalistycznej, Legiony Polskie czy też okres Polski sanacyjnej po dokonaniu „przewrotu majowego” w 1926 r.

Postać Piłsudskiego nakreślona w czasie wykładu była kompletna, gdyż oprócz chwalebnych cech, wykazywała również słabości charakterystyczne dla każdego człowieka. Wykład wzbogacony był prezentacją multimedialną.

Kategoria

Muzea

Adres

ul. Narutowicza 1, 97-500 Radomsko

Kontakt

http://muzeum.radomsko.pl/
Tel.: 44 683 56 51
Email: muzeum@radomsko.pl