Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =

40. urodziny Muzeum Miasta Zgierza

14 czerwca Muzeum Miasta Zgierza świętowało jubileusz 40-lecia swojego istnienia! Jubileuszowe spotkanie było okazją do poznania historii Muzeum zaprezentowanej w krótkim filmie, w którym Dyrektor i Pracownicy MMZ opowiedzieli o powstaniu i codziennym funkcjonowaniu Muzeum. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Zgierza, przyjaciele Muzeum i przedstawiciele jednostek organizacyjnych miasta.
Wszystkim zebranym wręczono wydawnictwa jubileuszowe.

Ważnym momentem tej uroczystości było wręczenie dwóm pracownikom Muzeum Panu Maciejowi Wierzbowskiemu i doktorowi Piotrowi Świątkiewiczowi  honorowego odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotra Glińskiego.

Podczas gali Muzeum Miasta Zgierza uhonorowało swoich przyjaciół i osoby zaangażowane w działalność muzeum okolicznościowymi grafikami autorstwa Pawła Nawrota.

Finałem obchodów Jubileuszu zgierskiego Muzeum były wernisaże dwóch wystaw w siedzibie placówki. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających otworzona została wystawa stała pt. „Z dziejów Zgierza”, prezentująca historię miasta z przełomu XIX i XX wieku. Najważniejszą część wystawy stanowi Umowa Zgierska - oryginał jednego z odpisów z XIX wieku. Dokument ten był podstawą sprowadzenia do Zgierza i miast regionu tkaczy niemieckich. Spowodowało to szybki rozwój Zgierza w tym okresie, co można zobaczyć na multimedialnej makiecie miasta z roku ok. 1850.
Ponadto na wystawie znalazły się informacje i zabytki dotyczące cechów rzemieślniczych (m.in. piękna, odrestaurowana lada cechowa), mniejszości narodowych i religijnych z tego okresu. Na wystawie zainscenizowany został również kantor fabryczny z zabytkami dotyczącymi działalności fabrykantów w naszym mieście na początku XX wieku. Znajdują się tam m.in. meble, sejf czy dokumenty fabrykantów. Kolejna część wystawy poświęcona została Zgierzowi w II Rzeczpospolitej, gdzie upamiętniono postać  Jana Świercza – wieloletniego burmistrza i prezydenta miasta w tym okresie.

Drugą wystawą, której wernisaż odbył się podczas jubileuszu muzeum była ekspozycja pt. „40 lat pracy twórczej Pawła Nawrota”, która prezentuje dorobek twórczy zgierskiego artysty, przyjaciela Muzeum, który współpracuje z naszą instytucją od samego początku jej istnienia. Wystawa ta czynna będzie do 12 sierpnia br.

Już od 40 lat Muzeum Miasta Zgierza chroni i przekazuje następnym pokoleniom dziedzictwo kulturowe Zgierza. Dziękujemy wszystkim za przybycie, kwiaty, prezenty, a przede wszystkim za to, że jesteście z nami nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Patronat nad Jubileuszem 40-lecia Muzeum objął Prezydent Miasta Zgierza – Przemysław Staniszewski.

Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. www.pgegiek.pl

Fotorelacja: M. Rubacha
  • 14-06-2018

Kategoria

Wiadomości