Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

CHOREA w Petersburgu

www.harmonyart.eu

W dniach 9-15 grudnia 2017, Teatr CHOREA i Fabryka Sztuki odwiedzą Sankt Petersburg w Rosji. Podczas wyjazdu artyści CHOREI przeprowadzą intensywne warsztaty muzyczno-teatralne dla studentów Rosyjskiego Państwowego Instytutu Sztuk Scenicznych, zaprezentują spektakl „Bachantki” oraz spotkają się z widzami w Teatrze Aleksandryjskim - najbardziej renomowanym teatrze w Rosji.
Artyści opowiedzą o swojej działalności oraz o projektach i programach edukacyjno-artystycznych prowadzonych przez Fabrykę Sztuki w Łodzi.

Wydarzeniu patronuje Instytut Polski w Sankt Petersburgu.

Teatr Aleksandryjski w Sankt Petersburgu to najstarszy rosyjski teatr narodowy. W 2016 roku obchodził 260 rocznicę powstania. Zaprojektowana przez Carla Rossiego siedziba Teatru jest symbolem Petersburga rozpoznawanym na całym świecie. Zespół aktorski od momentu otwarcia teatru w 1832 roku, zwanego już wtedy Aleksandryjskim na cześć carycy Aleksandry Fiedorowny, zapisał niejeden rozdział historii rosyjskiej sztuki scenicznej. Na deskach Teatru Aleksandryjskiego po raz pierwszy wystawiono sztuki, które obecnie tworzą kanon dramaturgii rosyjskiej, m.in.: Mądremu biada Gribojedowa, Rewizor Gogola, Czajka Czechowa.
Obecne odrodzenie Teatr Aleksandryjski zawdzięcza Walerijowi Fokinowi, który od 2003 roku pełni w nim funkcję kierownika artystycznego. Podstawę repertuaru stanowi klasyka rosyjska i zagraniczna, wystawiana przez rosyjskich i europejskich reżyserów. Od 2006 roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Aleksandryjski”. W 2013 roku otwarta została Nowa Scena, której zadaniem są odnowa i rozwój współczesnego języka teatralnego i rozszerzenie dialogu między teatrem a sztuką współczesną. We wrześniu 2014 roku Teatr Aleksandryjski uzyskał tytuł rosyjskiego dobra narodowego.

Rosyjski Państwowy Instytut Sztuk Scenicznych to najstarsza i jedna z największych instytucji szkolnictwa wyższego w Rosji, kształcąca na kierunkach teatralnych. Jest placówką Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej, wchodzi w skład Europe: Union of Theatre Schools and Academies.

Instytut Polski w Sankt Petersburgu to instytucja zajmująca się promocją Polski i popularyzacją dorobku polskiej kultury we wszystkich dziedzinach i osiągnięć polskiej myśli intelektualnej i naukowej w Płn. Rosji, nawiązywaniem kontaktów z opiniotwórczymi środowiskami sfery humanitarnej, popieraniem współpracy miedzy Polska a Rosją, rozpowszechnianiem informacji nt. Polski i współczesnych Polaków, polskiego życia społeczno-politycznego, gospodarczego i kulturalnego. Instytut wielokrotnie uczestniczył w organizacji udziału polskich artystów w najważniejszych petersburskich festiwalach, organizował przeglądy polskich filmów i występy teatrów, pośredniczył w nawiązaniu kontaktów miedzy instytucjami kultury.

Intensywne warsztaty muzyczno-teatralne Teatru CHOREA
9-14 grudnia 2017
prowadzenie: Tomasz Rodowicz, Elina Toneva, Tomasz Krzyżanowski

Warsztaty Teatru CHOREA to intensywny trening aktorski i szansa doświadczenia na własnym ciele bazowego zjawiska chorei – trójjedni, czyli połączenia ruchu, dźwięku i słowa w jednym działaniu. W trakcie warsztatów koncentrujemy się na pracy w grupie, pracy z ciałem, głosem i rytmem oraz na poszukiwaniu możliwości używania przez aktora wszystkich tych form ekspresji jednocześnie. Staramy się uruchomić "organiczność" aktora na sposób zbliżony do tego jak definiował ją Grotowski. W metodzie CHOREI zawsze obecne są dwa główne wyznaczniki jakości: intensywność i ryzyko – zarówno fizyczne jak i to wynikające z konieczności przełamania własnych ograniczeń. Nie chodzi nam o pokazywanie i uczenie technik, ale o uruchomienie kreatywności każdego z uczestników. W trakcie naszych warsztatów zawsze dążymy do stworzenia nowego, twórczego spotkania i kreatywnego, artystycznego wydarzenia.
Uczestnicy warsztatów stworzą chór, który zaśpiewa w spektaklu "Bachantki", prezentowanym w Teatrze Aleksandyrjskim.


Spektakl "Bachantki"
14 grudnia, godz. 19:30

Spektakl "BACHANTKI" to najbardziej żywiołowy spektakl CHOREI. To artystyczna próba zmierzenia się z najmocniej intrygującym dramatem Eurypidesa. To opowieść o współczesnych relacjach międzyludzkich. Dzisiejsze społeczeństwo to grupa, w której tak szybko, z łatwością wyznacza się zbiorową odpowiedzialność. Przy zanikaniu obecności boga i zastępowaniu go jego nieudolnymi wizerunkami, łatwo przypisać sobie samemu wszechwiedzę i wszechwładzę i manipulować emocjami innych.
Wobec entropii wartości, religii i autorytetów sposobem na zdefiniowanie siebie samego jest destrukcja i agresja wobec innych. Potrzeba oczyszczenia przez złożenie ofiary została w naszej kulturze zredukowana do znajdywania kozła ofiarnego. W każdym z nas jest jednoczesna potrzeba porządku i chaosu, potrzeba szaleństwa i harmonii. Dlaczego jesteśmy jedynym gatunkiem, który wyrzyna sam siebie, pragnąc w głębi serca najbardziej miłości i obecności boga?

„Bachantki” 2017 to kolejna wersja dramatu Eurypidesa, pokazująca niebezpieczeństwo manipulacji ludzkimi emocjami, tym bardziej groźne, im bardziej odwołujące się do społecznych i religijnych konfliktów, bazujących na strachu wobec innego, gdzie jedyną żywą reakcją na inność staje się agresja i odrzucenie.
W finale - epilogu spektaklu - następuje przebudzenie Bachantek. Karę ponosi nie społeczność wielkiego miasta Teby, ale prorok podający się za boga i wielki manipulator ludzkich rozterek i nieszczęść - który sam siebie nazwał imieniem Dionizos.
W Petersburgu Teatru CHOREA po raz drugi spotka się z utalentowanymi studentami Państwowego Rosyjskiego Instytutu Sztuk Scenicznych. Wynik tego spotkania wniesie nową jakość oraz nowe, ważne, emocjonalne napięcia do spektaklu. Chór antyczny - najważniejszy aktor w dramacie greckim, jest obserwatorem i komentatorem zdarzeń. Nie uczestniczy w historii bohaterów. Musi zachować dystans, żeby móc przestrzec świat przed kolejną katastrofą. Śpiewa w języku Eurypidesa, a także po polsku. Tym zadaniem obdarzyliśmy studentów Petersburskiej szkoły teatralnej, z którymi rok wcześniej prowadziliśmy intensywne warsztaty.

Po spektaklu artyści Teatru CHOREA spotkają się z publicznością. Podczas spotkania i rozmowy artyści CHOREI opowiedzą o swoich metodach pracy, wykorzystywanych w tworzeniu projektów artystycznych i programów edukacyjno-społecznych, odwołujących się do szeroko rozumianej rewitalizacji społecznej miasta, które Teatr CHOREA prowadzi w Fabryce Sztuki w Łodzi.

Twórcy: Teatr CHOREA
Reżyseria: Tomasz Rodowicz
Choreografia: Robert Hayden
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Prowadzenie Chóru: Tomasz Krzyżanowski, Elina Toneva
Występują: Joanna Chmielecka, Julia Jakubowska, Małgorzata Lipczyńska, Majka Justyna , Sara Kozłowska,Janusz Adam Biedrzycki, Paweł Korbus, Maciej Maciaszek, Michał Ratajski
Chór: studenci Państwowego Rosyjskiego Instytutu Sztuk Scenicznych w Sankt Petersburgu
Premiera: 26 marca 2012, Festiwal Dotknij Teatru, Teatr Szwalnia, Łódź
Partner: Fabryka Sztuki w Łodzi

Projekt realizowany w ramach "International youth professional exchange program by The New Stage of Alexandrinsky Theatre".

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.