Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =

Muzyka końca światów

Kolejne spotkanie w ramach on/off kultura, które odbyło się 20 czerwca w Łódzkim Domu Kultury, poświęcone było muzyce żydowskiej przechowanej w pamięci przedwojennego pokolenia wiejskich muzykantów, śpiewaków, świadków i sąsiadów. Była to opowieść o wielokulturowym pejzażu dawnej Polski, o przenikaniu się polskich i żydowskich tradycji muzycznych, o pamięci ale przede wszystkim o pięknie, życiu i szalonej energii, którą ta muzyka w sobie niesie. Podczas spotkania zagrała Kapela Niwińskich.
Koncert Kapeli Niwińskich „Czas wesela”, opracowany na bazie albumu o tym samym tytule, poświęcony jest muzyce żydowskiej z XIX-wiecznych zapisów badacza polskiej muzyki ludowej Oskara Kolberga oraz tej, która przetrwała w pamięci wiejskich muzykantów urodzonych jeszcze przed wojną. Są wśród nich żydowskie tańce i melodie weselne, hymny, pieśni ale także żydowskie polki, mazury, oberki i walce grywane przez żydowskich muzykantów na polskich weselach i zabawach, na wsiach i miasteczkach. Odnalezione melodie, pochodzące głównie z obszaru Polski centralnej, gra kapela w składzie typowym dla polskich i żydowskich, wiejskich orkiestr z tych okolic: dwoje skrzypiec, basetla, baraban, wzbogacone o nieznane tu cymbały i śpiewane po polsku i w jidisz pieśni. Koncert jest opowieścią o wielokulturowym pejzażu przedwojennej Polski, o przenikaniu się polskich i żydowskich tradycji muzycznych, o pamięci ale przede wszystkim o pięknie, życiu i szalonej energii, które ta muzyka w sobie niesie.

Album „Czas wesela” znalazła się w dziesiątce finalistów konkursu Folkowy Fonogram Roku 2017.

Projekt tworzą uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze wiejskich tradycji mu-zycznych, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej.  

Kapela Niwińskich w składzie:

Mateusz Niwiński – skrzypce I
Angela Zajtsewa – skrzypce II
Magdalena Sobczak – cymbały
Agnieszka Niwińska – baraban, tara
Mariza Nawrocka - śpiew
Piotr Domagalski – basetla
  • 20-06-2018 godz 18:00

Kategoria

Muzyka

Adres

ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź

Kontakt

ldk@ldk.lodz.pl
tel. (42) 633-98-00
e-mail: ldk@ldk.lodz.pl