Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

Nowe szycie makatki

Czym są makatki? To tradycyjny element dekoracyjny wystroju wnętrz – niewielkie tkaniny: wyszywane, drukowane albo malowane. Wzorzyste i wielokolorowe, albo skromne, wyszywane pojedynczą nicią na jednobarwnym tle. Motywom zdobniczym towarzyszą różne sentencje. Kolekcję makatek będzie można zobaczyć już 25 stycznia w Muzeum Regionalnym w Opocznie.
Makatki umieszczano w centralnych miejscach, by były widoczne po wejściu do pomieszczenia – najczęściej nad stołem, kuchnią, przy szafkach z wodą. Podkreślały porządek, przytulność domu i gospodarność właścicieli a umieszczone na nich napisy miały wskazywać i przypominać normy i zasady postępowania w życiu. Do polskich domów makatki przywędrowały z Niemiec i Holandii po I wojnie światowej, rozpowszechniły się w latach 50. i 60. XX wieku.

25 stycznia o godz. 12.00 w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej w ramach projektu „#1 Nowe szycie makatki/otwarty konkurs”. Celem projektu-konkursu była reaktywacja tradycji tworzenia makatek w nowym wydaniu, adaptowanie starych form do współczesnych warunków społecznych. Jego zadaniem było ożywić, przypomnieć i spopularyzować hafciarstwo wśród wszystkich pokoleń mieszkańców województwa łódzkiego oraz wyzwolić kreatywność uczestników, którzy, stosując tradycyjne lub innowacyjne techniki, mieli stworzyć nowe artefakty. W konkursie wzięło udział 82 autorów – przedstawili do oceny blisko 160 prac. Dzięki projektowi powstała kolekcja makatek, zróżnicowana pod względem tematów i technik wykonania.

Projekt Danuty Wachowskiej i Alicji Woźniak został zrealizowany przez Łódzki Dom Kultury oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi i uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do współpracy zaproszono muzea: w Brzezinach, Łęczycy, Łowiczu, Opocznie, Sieradzu i Tomaszowie Mazowieckim. Tam właśnie ekspozycja będzie prezentowana od stycznia 2018 roku.
  • 25-01-2018 godz 12:00

Kategoria

Muzea
  • Witamy na nowej odsłonie portalu RegionKultury.pl!