Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

O szkutniczych tradycjach

28 września o godz. 11.00 Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury zaprasza na konferencję i wystawę towarzyszącą projektowi "Lokalne tradycje szutnicze - budowa płaskodennej pychówki". Na spotkaniu w Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku poznamy szkutnicze tradycje i dowiemy się czym pływano po Wiśle. Na zakończenie konferencji odbędzie się koncert zespołu Indivi-duo.
Istotną częścią regionalnego dziedzictwa kulturowego w Polsce jest zmarginalizowana w ostatnich latach żegluga rzeczna i związany z nią transport, rybołówstwo, handel oraz turystyka wodna. Były one możliwe dzięki różnym statkom, barkom, tratwom i łodziom, których przeznaczenie i sposób użytkowania, a przede wszystkim technologię budowy przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie, ponieważ te środki transportu różniły się od siebie w zależności od charakteru nurtu rzek i linii brzegowych na danym terenie.

Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury, łódzka organizacja pozarządowa działająca od lat w sferze kultury, tradycji i historii, dąży do odtworzenia jednej z historycznie udokumentowanych łodzi lokalnych, tzw. nieszawki, dokumentując proces jej budowy. Projektowi towarzyszy wystawa fotograficzna, konferencja i koncert zespołu Indivi-duo.


Program konferencji:

11.00 Otwarcie konferencji i przywitanie gości. Krótka charakterystyka projektu i prezentacja partnerów.

11.15 Referat - dr hab. Krzysztof Woźniak, Uniwersytet Łódzki „Wierzby, wiatraki i żółty ser. Opowieść o osadnikach olęderskich"

12.10 Referat - mgr Anna Seemann-Majorek, Uniwersytet Śląski „Ewangelickie diakonaty na obecnym obszarze Polski na przełomie XIX i XX wieku”

12.50 Referat - Zbigniew Stasiak, Uniwersytet Warszawski „Czym pływano po Wiśle - przegląd podstawowych konstrukcji drewnianych łodzi wiślanych w oparciu o badania archeologiczne i etnograficzne”

13.30 Przerwa

13.45 Referat - Aldona Nocna, Uniwersytet Mikołaja Kopernika „Opisy podróży Wisłą z Warszawy do Ciechocinka”

14.30 Referat - Tomasz Szczęsny „Historia, budowa i sposób wykorzystania łodzi nieszawskiej”

15.10 Dyskusja

15.30 Przerwa

16.00 Koncert zespołu Indivi-duo

Konferencja objęta jest honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.Wstęp wolny!

Obowiązują zasady prowadzenia imprez w czasie pandemii w dniu konferencji na terenie Ciechocinka.


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

Subsidised by the National Centre for Culture under the programme EtnoPolska 2020.

Do pobrania

plakat (Pobrań: 5)
  • 28-09-2020 godz 11:00

Kategoria

Wiadomości

Kontakt

Miejskie Centrum Kultury
Żelazna 5, 87-720 Ciechocinek
http://www.mck.ciechocinek.pl/
tel. +48542341894