Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =

Obóz Kościuszko w Kanadzie - wystawa

Wystawa "W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake, 1917-1919" to wydarzenie, którego nie może przegapić żaden miłośnik historii oraz wojskowości. Będzie ją można zobaczyć w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego już od 6 marca. Dzień później o godz. 13.00 odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy.
Wystawa autorstwa dr Anitty Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, pokazuje na unikatowych zdjęciach pochodzących w większości z nowojorskiego archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) Obóz Rekrutacyjny Armii Polskiej nazwany Obozem Kościuszko w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie. Wystawę przygotowano na 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej. Jest to 116 banerów i oprawionych plansz w różnych formatach, czarnobiałe i kolorowe, opisy w języku polskim i angielskim; wystawa składa się z fotokopii zdjęć, dokumentów, listów, wspomnień, szkiców i reprodukcji obrazów.

Na zdjęciach ukazano funkcjonowanie obozu, przez który przeszło – począwszy od jego powstania w październiku 1917 aż do rozwiązania w marcu 1919 roku – ponad 22 tysiące polskich ochotników głównie ze Stanów Zjednoczonych. Rekruci za zgodą Stanów Zjednoczonych szkoleni byli przez oficerów kanadyjskich za pieniądze francuskie na terenie Kanady. Dużą rolę w przygotowaniach do powstania obozu i zgody władz trzech państw na jego powstanie tj. Francji, Stanów Zjednoczonych i Kanady, odegrał Ignacy Jan Paderewski; dowódcą obozu był Kanadyjczyk płk A.D. LePan.

Tekst: Wojciech Grochowalski na podstawie materiałów dr Anitty Maksymowicz


Program wernisażu wystawy:
- 13.00 - uroczyste otwarcie, przemówienia zaproszonych gości;
- 13.30 - prelekcja autorki wystawy dr. Anitty Maksymowicz w sali konferencyjnej BUŁ na I piętrze;
- 14.00 - wspólne oglądanie wystawy.

Wystawę będzie można oglądać do 4 kwietnia 2019 r.


Autor i kurator wystawy – dr Anitta Maksymowicz (Muzeum Ziemi Lubuskiej)
Kurator z ramienia Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego – dr Marzena Kowalska

Wystawa zorganizowana przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2 w Nowym Jorku

Koordynator organizacji wystawy w BUŁ w Łodzi – Wojciech Grochowalski

Do pobrania

Folder_DL (Pobrań: 41)