Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Ogień wolności wśród mroźnej nocy lśni

Dawne i współczesne publikacje dotyczące powstania styczniowego, w tym także omawiające zasady obozowania, funkcjonowania służby forpocztowej, czatów, patroli, przemarszów, walki partyzanckiej, jak również dziewiętnastowieczne mapy Królestwa Polskiego i kopie prasy tajnej 1861 – 1864 można zobaczyć na wystawie „Ogień wolności wśród mroźnej nocy lśni. 155 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprasza do oglądania wystawy „Ogień wolności wśród mroźnej nocy lśni. 155 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864”.

Wystawa prezentowana jest od 18 stycznia do 10 lutego 2018 roku w holu wystawowym (parter) WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102). Przygotowana została przez Dział Informacji Naukowej.

155 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, przypadająca w 2018 roku w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jest ważną okazją do przypomnienia szerokiego kontekstu historycznego i społecznego tak ważnego wydarzenia dla naszego narodu. 155 rocznica insurekcji styczniowej jest okolicznością skłaniającą do uczczenia patriotyzmu, bohaterstwa i odwagi Polaków, którzy pamiętając o powstaniu listopadowym i Wiośnie Ludów, ponownie podjęli walkę o niepodległość naszej ojczyzny.

Na ekspozycji prezentowane są dawne i współczesne publikacje dotyczące powstania styczniowego np.: Powstanie pod względem wojennym wydane z polecenia Rządu Narodowego w 1863 roku, omawiające zasady obozowania, funkcjonowania służby forpocztowej, czatów, patroli, przemarszów, walki partyzanckiej, Agatona Gillera Historja powstania narodu polskiego w 1861-1864 r. wydane w Paryżu w 1867 roku, oraz przedwojenna publikacja Ciche bohaterki: udział kobiet w Powstaniu Styczniowem: [materjały]. Z. 1-8 autorstwa Marii Bruchnalskiej. Na wystawie znalazły się dziewiętnastowieczne mapy Królestwa Polskiego, kopie prasy tajnej 1861 – 1864 wydawanej nieregularnie i w małych nakładach. Świetnym uzupełnieniem są reprodukcje grafik Artura Grottgera z cyklów Warszawa, Polonia (1863), Lituania (1863), Wojna.

Na zakończenie warto przypomnieć słowa Józefa Piłsudskiego dotyczące Powstania Styczniowego:

R. 1863 dał wielkość nieznaną, wielkość, co do której i teraz świat wątpi, gdy mówi o nas, wielkość, zaprzeczającą wszystkiemu temu, co my o sobie mówimy, wielkość cudu pracy, ogromu siły zbiorowej, siły zbiorowej wysiłków woli, siły moralnej(…). Wielkość naszego narodu w wielkiej epoce 1863 r. istniała, a polegała ona na jedynym może w dziejach naszych rządzie, który, nieznany z imienia, był tak szanowany i tak słuchany, że zazdrość wzbudzać może we wszystkich krajach i u wszystkich narodów.

Zapraszamy!