Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =

Premiera książki „Wielki przemysł, wielka cisza”

Stowarzyszenie Topografie i Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na premierę nowej książki „Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”. Zabiera ona czytelnika w podróż po łódzkich zakładach pracy i odkrywa zapomniane karty historii przemysłowego miasta.
W środę 3 marca o godz. 18.00 odbędzie się premierowe spotkanie on-line, transmitowane z Księgarni Do Dzieła, które dostępne będzie na Facebooku portalu Miastograf.

Rozmowę o książce z Agatą Zysiak i Marcinem Szymańskim poprowadzi Bartosz Józefiak.

Wydana wspólnymi siłami stowarzyszenia i wydawnictwa, książka „Wielki przemysł, wielka cisza” to historie największych zakładów przemysłowych i łódzkiego świata pracy w okresie PRL oraz transformacji w naszym mieście. Historia gospodarcza i losy poszczególnych fabryk uzupełniają się z głosami pracownic i pracowników. Gromadzone od lat materiały przybliżają losy 30 wybranych fabryk, a fragmenty historii mówionych zabierają nas na hale produkcyjne, do laboratoriów a nawet robotniczych domów.

Książka jest pięknie wydana i bogato ilustrowana zdjęciami, archiwalnymi reklamami zakładów przemysłowych i fotografiami lotniczymi a dodatkowo można w niej znaleźć:
- słownik terminów produkcyjnych,
- listy adresowe fabryk,
- schematy produkcji włókienniczej,
- mapę wybranych zakładów pracy.

„Wielki przemysł, wielka cisza” to podsumowanie kilkuletniej pracy zespołu osób związanych z Łódzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich Topografie, które od dekady tworzy Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl, gdzie można znaleźć jeszcze więcej materiałów o Łodzi.

KSIĄŻKA JEST DOSTĘPNA BEZPŁATNIE DLA KAŻDEGO!
Książkę można pobrać bezpłatnie po uzupełnieniu ankiety dostępnej pod linkiem: https://forms.gle/TRgNRQzaJXXAu2g99
oraz na stronach www.fabrykiprl.pl oraz www.miastograf.pl.


Książka nie jest przeznaczona do sprzedaży. Niewielki nakład drukowanych egzemplarzy będzie dostępny w każdej miejskiej bibliotece oraz najważniejszych bibliotekach uczelni wyższych w Łodzi. Dziesięć egzemplarzy zostanie rozdanych na drodze konkursowej – więcej informacji już wkrótce na stronie Miastografu na Facebooku.

„Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę. Chętnie sięgną po nią miłośnicy Łodzi, a także historycy społeczni, historycy przemysłu, praktycy historii mówionej. Może przydać się jako pomoc przewodnikom miejskim oraz jako pomoc edukacyjna w szkolnictwie wyższym. (...) O jej unikalnym charakterze świadczy jednak przede wszystkim wykorzystanie historii mówionej, która daje wgląd w doświadczenie i życie codzienne pracownic i pracowników łódzkiego przemysłu w XX wieku.” – dr. hab. Joanna Wawrzyniak, Uniwersytet Warszawski

„Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego – Stowarzyszenie Topografie, 2020, ss. 387
Zespół autorski: dr Agata Zysiak, dr Marcin Szymański, Joanna Kocemba-Żebrowska, Wiesława Różycka-Stasiak, Marta Madejska, Ewelina Kurkowska, Michał Gruda

Projekt został dofinansowany z Programu Patriotyzm Jutra - Muzeum Historii Polski oraz przez Urząd Miasta Łodzi.