Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Recital fortepianowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada Filharmonia Łódzka świętuje co roku koncertem z muzyką polską. W tym roku utwory Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina wykona Aleksandra Świgut.
28-letnia pianistka występowała m.in. na Festiwalu „Chopin i jego Europa” oraz na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Ma w dorobku wiele nagród, wśród nich na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen. W tym roku miała szansę dołączyć do nich laur na Konkursie Chopinowskim, jednak ze względu na pandemię został on przełożony na rok przyszły. Pianistka studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Piotra Palecznego, w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Świtały, a także Guildhall School of Music w Londynie w klasie Davida Dolana. Studiowała też grę na fortepianie historycznym pod kierunkiem Katarzyny Drogosz.

W repertuarze recitalu Aleksandry Świgut do rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę nawiązuje bezpośrednio Sonata b-moll Fryderyka Chopina, której przypisuje się przekaz uczuć patriotycznych: słynny Marsz żałobny powstał w wigilię rocznicy wybuchu powstania listopadowego. To niezwykłe arcydzieło muzyki fortepianowej, złożone nietypowo z ballady, scherza, marsza żałobnego i ekspresywnej etiudy, mieści też w sobie wiele osobistych przeżyć kompozytora. Nieco bardziej narracyjny, choć nie typowo epicki, charakter ma Ballada F-dur, której genezy upatruje się w fascynacji Chopina poezją Mickiewicza. Scherzo E-dur z kolei to ucieleśnienie wyobraźni twórcy, po romantycznemu bogatej i nieokiełznanej. Chopin jako mistrz miniatury daje się poznać w etiudach (usłyszymy utwory z op. 10) i mazurkach (op. 30). Z impresjonistycznym stylem Szymanowskiego, który wiele czerpał z twórczości Chopina, będziemy obcować dzięki Szeherezazie z cyklu Maski.

RECITAL FORTEPIANOWY Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
210. ROCZNICA URODZIN FRYDERYKA CHOPINA
11.11.2020 godz. 19


Wykonawcy:
Aleksandra Świgut – fortepian

Program:

K. Szymanowski – Szeherezada z cyklu Maski op. 34
F. Chopin – Scherzo E-dur op. 54
F. Chopin – Mazurki z op. 30
F. Chopin – Etiuda As-dur op. 10 nr 10
F. Chopin – Etiuda c-moll op. 10 nr 12
F. Chopin – Ballada F-dur op. 38
F. Chopin – Sonata b-moll op. 35