Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Wizerunki Chrystusa w sztuce ludowej

Rzeźby, obrazy i wycinanki ilustrujące najważniejsze wydarzenia z życia Chrystusa można oglądać na wystawie „Nie tylko Frasobliwy. Wizerunki Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej województwa łódzkiego” prezentowanej w Muzeum Miasta Pabianic do 18 kwietnia br. Znajduje się na niej ponad 100 prac 49 artystów z regionu łódzkiego, które powstały w okresie od lat osiemdziesiątych XX wieku po ostatnie miesiące ubiegłego roku. 
Dzieła pokazane na wystawie obrazują, w układzie chronologicznym najważniejsze zdarzenia z życia Chrystusa, a więc od narodzin, przez dzieciństwo, publiczną działalność, mękę i zmartwychwstanie po wniebowstąpienie.

Ponadto ekspozycja przybliża inne wizerunki Syna Bożego: od jednego z najstarszych w ikonografii chrześcijańskiej – Dobrego Pasterza – do nowszych, takich jak Serce Jezusa oraz obraz Jezusa Miłosiernego. W ikonografii poświęconej Jezusowi dominuje, obok tematu Narodzin, temat Męki Pańskiej, zatem na prezentowanej ekspozycji najwięcej prac dotyczy wątku pasyjnego.

Męka Pańska w dawnej sztuce ludowej ukazywana była najczęściej poprzez wizerunki postaci samego Jezusa, wyjętej z przedstawień grupowych. Bardzo rozpowszechniony na terenach całej Polski był typ ikonograficzny Chrystusa Nazareńskiego z charakterystycznie związanymi rękami u upadającego pod krzyżem, jedna za najważniejsze dla tradycyjnej polskiej sakralnej rzeźby ludowej uważa się powszechne przedstawienie Chrysusa Frasobliwego. W ikonografii ludowej Chrystus Frasobliwy siedzi na podwyższeniu, kale lub murku, wspierając na dłoni głowę lekko pochyloną w bok.

W zgromadzonych pracach możemy dostrzec  piękno i oryginalność, duży ładunek emocji oraz osobisty stosunek artystów do przedstawianych tematów.  Spośród 49 autorów eksponowanych prac – ośmiu już nie żyje, jednak ich dorobek jest tak znaczący, że zasługuje na prezentację.

W tradycji ludowej postać Jezusa Chrystusa była i wciąż jest otaczana szczególnym kultem, stąd tak wielu artystów poświęca Mu swoje dzieła, które cieszą się nieustannie zainteresowaniem miłośników sztuki ludowej.

Wystawa będzie czynna do 18 kwietnia 2020 r.

Wystawa została przygotowana przez Łódzki Dom Kultury.