Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

Wyspiański w oczach dzieci

W styczniu i  w lutym w Galerii Promocji Młodych w Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo w Łodzi można obejrzeć wystawę ,,Wyspiański w oczach dzieci”. Podczas realizowanych warsztatów plastycznych młodzi artyści przyglądali się dziełom Wyspiańskiego, które znalazły swoje odzwierciedlenie w pracach zaprezentowanych na wystawie.
W ramach projektu edukacyjnego "Sztuka na wyciągnięcie ręki" jaki realizowany jest w CAiR Rondo w Łodzi, miałem możliwość i przyjemność współpracować z wyjątkowymi uczestnikami zajęć, jakimi są uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 122 w Łodzi. Współpraca ta opierała się na realizacji warsztatów plastycznych których tematyka była twórczość plastyczna Stanisława Wyspiańskiego. Twórczość tego wybitnego artysty, przybliżana i cytowana na nowo, dzięki wystawie retrospektywnej w Muzeum Narodowym w Krakowie, odzwierciedla aktualność dzieł Wyspiańskiego. Dzieła te są nieustannym obszarem odniesień i inspiracji dla młodszego i starszego pokolenia mieszkańców naszego kraju.

Podczas realizacji  warsztatów plastycznych, przyglądaliśmy się dziełom Wyspiańskiego, wśród których znalazły się projekty witraży i polichromii, rysunki, portrety i autoportrety artysty. Szczególna uwagę skupiliśmy na ,,żywiołach” Wyspiańskiego, które znalazły odbicie w naszych pracach i które podobnie jak u Niego ukazują cztery żywioły, ogień, ziemię, powietrze i wodę. Swoje odbicie w naszych pracach znalazły tez motywy roślinne w witraży Wyspiańskiego jakie zrealizował dla krakowskiego kościoła franciszkanów.

Nasze prace, choć stworzone z papierów i kolorowych bibułek mogą przywodzić na myśl piękne witraże krakowskiego artysty. Przyglądaliśmy się także i to od samego początku cyklu naszych spotkań, portretom jakie Stworzył Wyspiański i jego wizerunkom własnym, które obok wielu portretów dzieci i przyjaciół są jednymi z najistotniejszych studiów postaci jego autorstwa. Powstały dzięki tym obserwacjom przejmujące portrety Stanisława Wyspiańskiego, który w różny sposób patrzy z kolorowych przedstawień na oglądających. Mając za cel oddanie charakteru jego osoby, zmierzyliśmy się z niełatwym zadaniem. Nasze prace najlepiej odda określenie procesu twórczego, który realizowaliśmy na zajęciach: Wyspiański rysował dzieci, a my Wyspiańskiego. Jego złożoną osobowość, która ujawniała się nie tylko w dziełach ale i jego postaci w piękny sposób opisał Stanisław Przybyszewski, słowami  ,,Nie zapomnę tego wrażenia. Robił wrażenie nieśmiałego młodzieńca. Twarz blada, prawie przezroczysta, o piękności wygasających rodów. Jeden wąs zwieszony, drugi podkręcony pod górę, smukły, średniego wzrostu, niezwykle piękne ręce, a dziwnie niebieskie oczy, jakby zamglone i nawewnatrz w siebie zwrócone”. W takim też charakterze zobaczyć można Wyspiańskiego na portretach stworzonych przez nas. Wszystkie prace stworzone podczas warsztatów prezentowane są w galerii Promocji Młodych. Przypominają one poprzez barwne i sugestywne dzieła najmłodszych twórczość i  postać Stanisława Wyspiańskiego, które warto  poznać dokładniej, ….tak jak autorzy prezentowanych na wystawie prac.

Bartek Jarmoliński
Kurator wystawy