Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =

Z pracowni twórcy ludowego: Ela Świderek

Łódzki Dom Kultury zachęca do wirtualnych podróży po pracowniach twórców ludowych z województwa łódzkiego! Dzięki nowemu cyklowi filmowych spotkań miłośnicy kultury ludowej będą mogli przyjrzeć się artystom w trakcie pracy twórczej.
Jako pierwsza do swojej pracowni zaprosiła widzów Ela Świderek, rzeźbiarka ze Skierniewic, córka uznanego twórcy – Mieczysława Żeglińskiego.



O twórczyni:

Ela Świderek jest kontynuatorką rodzinnych tradycji rzeźbiarskich, jej ojciec, Mieczysław Żegliński, był cenionym rzeźbiarzem ludowym, matka, wykonywała ozdoby ze słomy oraz pomagała swojemu mężowi malować wyrzeźbione figury.

Pierwsze samodzielne rzeźby, Ela Świderek wykonała w 1984 roku, już po śmierci ojca.

Początkowo nie sprzedawała swoich prac, wykonywała je dla siebie i znajomych. Na przełomie lat 80. i 90- tych XX w., podjęła współpracę z Cepelią, a nieco później z Łódzkim Domem Kultury. Od tego czasu aktywnie uczestniczy w wielu wystawach, kiermaszach, konkursach i plenerach rzeźbiarskich, zdobywając uznanie i zainteresowanie miłośników sztuki ludowej.


Tematyka prac Eli Świderek jest  niezwykle zróżnicowana, zarówno sakralna jak i świecka.


Artystka chętnie podejmuje motywy maryjne oraz chrystologiczne, jej rzeźbiarski świat wypełnia też rzesza świętych patronów i aniołów.  Świat dawnych ludowych zwyczajów i obrzędów stanowi także ważne źródło inspiracji twórczej. Rzeźby Eli Świderek są w większości polichromowane, cechuje je prostota, łagodna linia konturu i przejrzystość kompozycji. Częstym ornamentem zdobniczym jest róża łowicka oraz inne motywy charakterystyczne dla sztuki regionu łowickiego.


Obecnie rzeźby Eli Świderek znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, a także w zbiorach prywatnych, zarówno w kraju jak i za granicą.


Od 2009 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.


Oprócz rzeźbiarzy, malarzy i garncarzy, w filmowych prezentacjach pojawią się także twórczynie plastyki papierowej i obrzędowej oraz hafciarki. 

Kategoria

Sztuka