Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =

ZWYRD – Grzegorz Marcisz

Od 19 kwietnia w Galerii Promocji Młodych CAiR Rondo w Łodzi obejrzymy wystawę "ZWYRD" Grzegorza Marcisza. ZWYRD to niejasne słowo którym artysta nazywa swoja twórczość. W określeniu tym zawarte są inspiracje i odniesienia oraz proces twórczy.
"ZWYRD" – Grzegorz Marcisz
19.04 – 18.05.2018
Galeria Promocji Młodych CAiR Rondo, Limanowskiego 166, Łódź
Kurator: Bartek Jarmoliński


ZWYRD to niejasne słowo którym Grzegorz Marcisz nazywa swoja twórczość. W określeniu tym zawarte są inspiracje i odniesienia oraz proces twórczy młodego artysty. Samo słowo w warstwie brzmieniowej już, zawiera zdecydowanie, dynamikę i siłę. Te właśnie określenia są najwłaściwszymi do opisywania jego prac malarskich. Genezą ich powstania są miejsca i siły natury które mocno oddziaływały na autora prac. We wszystkich pracach Grzegorza Marcisza, które przynależą do obszaru malarstwa, widać dynamikę i mocne oddziaływanie kolorem oraz kompozycją obrazów. Są to prace nierzadko wielkoformatowe, niektóre przekraczają wymiar dwóch metrów. Stworzone zostały przy użyciu różnych środków malarsko- chemicznych jakimi są spraye i rozcieńczalniki. Rozlania, przetarcia i przenikania warstw kolorystycznych tworzą w obrazach Marcisza bogatą i ekspresyjną strukturę malarską. Jest tu odniesienie do nurtu malarstwa procesualnego, w którym rozlewane kolory wraz ze złożoną strukturą i fakturą, tworzą niepowtarzalne, niesamowite efekty w warstwie ,,czysto” malarskiej. W procesie tym eksperyment stanowi kluczową rolę, daje on bowiem efekty nie dające się przewidzieć w znacznej mierze przez twórcę.  Obrazy Marcisza w formalnym ujęciu stanowią abstrakcję, jednak skojarzenia i  odczucia odbiorcy mogą nasuwać obrazy związane z przyrodą, z jej siłą, z żywiołami jakie składają się na całe bogactwo rzeczywistości. Drugim istotnym odniesieniem i inspiracją w procesie tworzenia prac malarskich przez Grzegorza Marcisza jest muzyka. Można tu pokusić się o stwierdzenie ze jego prace są rodzajem wizualizacji utworów muzycznych jakie autor przełożył na język wizualny, malarski. Procesualność i szczególne rozumienie medium malarskiego, które określa twórczość Marcisza wywodzi się z Pracowni Malarstwa prof. Wojciecha Ledera w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w której studiował autor opisywanej twórczości. Rozmach w odniesieniu do gestu malarskiego absolwenta ASP w Łodzi jest istotnym czynnikiem jaki określa jego twórczość malarską. Wspomniany tu rozmach właśnie ukazuje zarówno koncepcję dzieła malarskiego jak i duże zaangażowanie autora w proces tworzenia. W procesie tym operowanie językiem malarskim, z wszystkimi czynnikami jakie mogą go określać, wykazuje się konsekwencją i myśleniem o malarstwie, które mimo płaszczyzny zespala się z rzeczywistością. Ważnym w analizie twórczości malarskiej Grzegorza Marcisza jest jego podsumowanie, nakreślenie odniesień i obszaru który stanowił inspirację dla procesu twórczego. Cytując autora … „w swoich pracach malarskich nawiązuję do moich odczuć związanych z chęcią przedstawienia słuchanych przeze mnie utworów muzycznych jakie zawsze mi towarzyszą podczas tworzenia.  A także do sił natury. Obserwacji ekspresji fal na wzburzonym morzu , porywistego wiatru, lawy wulkanicznej, odnosząc się do ich gwałtownych ruchów”.                                          
                                                                                                                                  
Grzegorz Marcisz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława  Strzemińskiego w Łodzi.  Swoją twórczość sygnuje pod nazwą "ZWYRD"  Trzy razy wystawiał swoje kolekcję ubrań podczas Fashion Philosophy Fashion Week Poland a także podczas festiwalów zagranicznych  w Berlinie ,Wilnie oraz Maastricht. Kolekcje zyskały wiele pozytywnych opinii w międzynarodowych czasopismach, takich jak Kaltblut Magazine, Fashion Now, Fashion Insider, Vogue Italia. 

Bałucki Ośrodek Kultury
Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO