Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
11-09-2019

Czar Jesieni 2019 - Święto Seniorów z Rokiem Moniuszki

W sobotę, 7 września 2019 r., w Miejskim Ośrodku Kultury w Głownie odbyła się 12. edycja Artystycznych Spotkań Seniorów „Czar Jesieni”. Ideą konkursu jest prezentowanie seniorów, jako ludzi aktywnych twórczo, pełnych pasji i wigoru. W tym roku do udziału zgłosiło się 25 zespołów wokalnych, śpiewaczych, instrumentalno - wokalnych, kapel ludowych, kabaretów m.in.: z Radomska, Pabianic, Rawy Mazowieckiej, Krośniewic, Łowicza, Brójec, Koluszek, Bedlna, Ujazdu, Zdun, Skierniewic, Głowna a nawet przyjechali seniorzy z Kielc.
Każdy zespół prezentował na scenie dwa dowolne utwory. Dodatkowo na scenie również w programie dowolnym zaprezentowali się soliści, duety oraz gawędziarze. Głowno reprezentował zespół Miejskiego Ośrodka Kultury "Głownianki", solistka Jadwiga Czapnik oraz gawędziarz Karol Gabara.

Prezentacje sceniczne oceniło jury w składzie: Aleksandra Guni – flecistka, Michał Wieczorek aktor, wokalista (baryton liryczny) scenarzysta-oboje absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Emilia Kudra - wokalistka, która ukończyła Complete Vocal Academy w Complete Vocal Institute w Danii.

Najlepszymi zespołami okazały się ex æquo: „Złota Jesień” z Koluszek oraz dwa zespoły z Ujazdu „Łucy Babki” i Skrzynkowianki.

Trzy drugie miejsca wyśpiewały zespoły:” Chór Radość” z Łowicza, „Serenada” z Radomska oraz zespół „Szewcowianki” z Bedlna.

Trzecie równorzędne miejsca zajęły zespoły: „Jawor”- Dalików, ”Relaks” z Głuchowa oraz „Wrzos” ze Zdun. Wyróżnieniami jurorzy nagrodzili dziewięć grup, wśród nich:” Złotą Jesień” z Pabianic, „Wesołe Pleckowianki” z Bedlna, zespół „Oktawa” - Nowe Ostrowy, „Bukowianki” i „ Leśnianki” oba z Brójec, chór „Młodzi Duchem” z Krośniewic oraz „Karuzelę czasu” ze Skierniewic, kapelę ludową „Witaszewiacy” z Góry Św. Małgorzaty i zespół ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona z Kielc.

W kategorii solistów najlepszą okazała się Helena Stępniak, z Bedlna , która wykonała utwór a’capella” Na skraju lasu”, drugie równorzędne miejsca przypadły Małgorzacie Siemieniec z Kielc za „Moje jedyne marzenie” oraz Danucie Guzek z Głuchowa za „Tulipany” a trzecie Elżbieta Borkiewicz z Pabianic za piosenkę ”Wspomnij mnie”.

Nagrodzono również dwa duety. Pierwsze miejsce otrzymał duet Jadwiga Gotwald i Olga Dąbrowska z Radomska za piosenkę” Galapagos”, drugiego miejsca nie przyznano, zaś trzecie przypadło Tadeuszowi Karczowi i Tomaszowi Olczykowi z Koluszek za piosenkę „Wojtek i Michał”.

Najlepszą gawędą 12. edycji „Czaru Jesieni” okazała się gawęda w wykonaniu Wandy Małęk z Radomska pt:” Kasting na Miss Seniorek”, dwa drugie miejsca przypadły Mariannie Pawlak z Rzeczycy za gawędę „Swaty” oraz Karolowi Gabara z Głowna za „Wizytację”, natomiast trzecie odebrał Tadeusz Karcz z Koluszek za gawędę „Sołtys na klatce schodowej”.

Spotkaniom Artystycznym od wielu lat towarzyszy konkurs literacki Piórem Seniora, który w tegorocznej edycji inspirowany był Rokiem Stanisława Moniuszki i przebiegał pod hasłem „Życie jest muzyką”.

Na konkurs wpłynęło 20 wierszy, które oceniła polonistka Małgorzata Skomiał. Najlepszy z nich „Duch muzyki ”napisał Stanisław Żak z Łowicza, który też podczas imprezy miał stoisko ze swoimi wydanymi wierszami, a które chętnie było odwiedzane przez uczestników „Czaru Jesieni”. Drugie miejsce zajął wiersz „Symfonia w naturze” Krystyny Czerwińskiej również z Łowicza, natomiast trzecie „Symfonia świata” autorstwa Janiny Kolado-Frątczak z Ozorkowa.

Ponadto jurorka wyróżniła jeszcze pięć wierszy, w tym: trzy o tym samym tytule„ Życie jest muzyką” Jadwigi Czapnik z Głowna, Jadwigi Marii Pawłowskiej ze Zdun” oraz Elżbiety Goworek z Kielc, ponadto wiersz „Życie” Mieczysława Cichockiego z Bedlna i wiersz „Złośliwy Dyrygent” Wandy Małek z Radomska.

Nagrodzone i wyróżnione zespoły, soliści, duety i gawędziarze oraz autorzy wierszy z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej w Głownie Grzegorza Szkupa, który reprezentował Burmistrza Głowna Grzegorza Janeczka oraz Starosty Zgierskiego Bogdana Jaroty otrzymali nagrody rzeczowe, materiały promocyjne Miasta Głowna, Starostwa Powiatowego oraz dyplomy i pamiątkowe statuetki.

Podziękowania odebrali też instruktorzy i kierownicy zespołów. Patronat medialny nad „Czarem Jesieni” objęli: TVP Łódź, Wieści z Głowna i Strykowa, Nowy Łowiczanin ,Radio Victoria oraz ogólnopolski miesięcznik „Głos Seniora"-Manko Kraków.

Patroni: Burmistrza Głowna i Starosta Zgierski.

Kategoria

Muzyka