Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
20-06-2020 godz 11:00 - 30-08-2020 godz 15:00

„Kamienie mówią. Skamieniałości z kolekcji Edwarda Noniewicza” – wystawa

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę „Kamienie mówią. Skamieniałości z kolekcji Edwarda Noniewicza”. Eksponaty oglądać można od 20 czerwca do końca sierpnia.
Edward Noniewicz urodził się w 1939 r. w Wilnie, od 1945 r. wraz z rodziną mieszkał w Wałczu, a w 2009 roku przeprowadził się do Łowicza. Jest osobą o niezwykle rozległych zainteresowaniach. Przede wszystkim jest znany jako kolekcjoner, fascynat nauk o Ziemi, posiadacz bogatej kolekcji skamieniałości, minerałów, muszli, którą gromadzi od kilkudziesięciu lat. Wystawa prezentuje zaledwie fragment niezwykle licznego zbioru, pozyskanego samodzielnie podczas poszukiwań na terenach Kielecczyzny (zwłaszcza w okolicach Korytnicy), Lubelszczyzny, okolic Drawska Pomorskiego, Krakowa i Rzeszowa. Tylko nieliczne okazy pochodzą z wymiany między zbieraczami lub zostały zakupione. Ogółem posiada ponad milion skamielin m.in. ryb z okresu oligocenu, ślimaków, jurajskich amonitów, ramienionogów, jeżowców, trzeciorzędowej fauny i flory, trylobitów i głowonogów.

Edward Noniewicz zapisał się również w historii odkryć paleontologicznych. W 2002 r. na jednym ze swoich ulubionych stanowisk geologicznych w okolicach Jasła w woj. podkarpackim, pośród niezliczonych fragmentów skamieniałych ryb, odkrył zachowany w dwóch płytkach odcisk niezwykle rzadkiego europejskiego kolibra. Skamieniałość pochodziła z warstw oligoceńskich, sprzed około 30 milionów lat. Odkryty odcisk szkieletu ptaka okazał się zupełnie nowym gatunkiem, dotychczas nieopisanym. Znalezisko znajduje się w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Na cześć znalazcy gatunek ten został nazwany Eurotrochilus – E. noniewiczi.

Kolekcjonowanie nie jest jego jedyną pasją. Edward Noniewicz to również artysta plastyk, który doskonale rysuje, tworzy wycinanki i w obu tych dziedzinach sztuki doszedł do perfekcji. Inspiracje czerpie z natury. Jego prace są bardzo malarskie, zachwycają precyzją kreski i cięcia, a także umiejętnością niezwykle realistycznego oddania formy i kształtu. Wizerunki skamieniałości i minerałów z własnej kolekcji w postaci rysunków i wycinanek są doskonałym uzupełnieniem wystawy. Autor brał udział w wielu konkursach i wystawach. Jego prace artystyczne są prezentowane na autorskiej stronie internetowej: http://www.edward.noniewicz.art.pl

Zapraszamy!
  • 20-06-2020 godz 11:00 - 30-08-2020 godz 15:00

Kategoria

Muzea

Adres

Stary Rynek 5/7 99-400 Łowicz

Kontakt

http://muzeumlowicz.pl/
tel. 46 837 39 28
email: sekretariat@muzeumlowicz.pl