Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
20-06-2018 godz 17:00

Krystyna Śreniowska. Moje życie

Życie i dokonania niezwykłej osobistości, Krystyny Śreniowskiej zostaną przybliżone wszystkim zainteresowanym już 20 czerwca o godz. 17.00 w Instytucie Historii UŁ. W spotkaniu wokół autobiograficznej opowieści tej łódzkiej uczonej i działaczki opozycyjnej wezmą udział prof. Jolanta Kolbuszewska i prof. Rafał Stobiecki.
Książka jest pamiętnikiem Krystyny Śreniowskiej (ur. 1914 we Lwowie, zm. 2013 w Łodzi) – wybitnego historyka, historiografa, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, działaczki opozycyjnej – w którym zawarła wspomnienia od czasów dzieciństwa i młodości spędzonych we Lwowie, Krakowie i Warszawie, po lata wytężonej pracy na UŁ.
Z jednej strony to fascynująca historia młodej badaczki, wyrokami wielkiej Historii wykorzenionej wraz z rodziną ze swojej „małej ojczyzny” – Lwowa, która z czasem stała się jednym z czołowych reprezentantów łódzkiego ośrodka badań historiograficznych. Z drugiej – to pamiętnik kobiety od pewnego momentu życia samotnej, doświadczonej przez los, łączącej wychowanie dwójki dzieci z pracą na uczelni.
We wspomnieniach Śreniowskiej, która należała do pokolenia twórców łódzkiej Alma Mater, odbija się historia Uniwersytetu Łódzkiego i łódzkiego środowiska historyków. To również zapis działalności opozycyjnej – Krystyna Śreniowska od lat 70. była prześladowana z powodów politycznych. Jako jedna z nielicznych samodzielnych pracowników Instytutu Historii zaangażowała się otwarcie w działalność opozycyjną: wspierała inicjatywy Komitetu Obrony Robotników (KOR), a następnie Komitetu Samoobrony Społecznej (KSS KOR). Była członkiem „Solidarności”. W trakcie strajków studenckich z lat 1980/1981 jako ekspert pomagała studentom w rozmowach z ministrem Januszem Górskim, a po 13 grudnia 1981 r. dzieliła swój czas między działalność dydaktyczną a pomoc internowanym działaczom opozycyjnym.
Te doświadczenia nie mogły nie odbić się na jej autobiograficznej opowieści, którą starannie opracowali i do druku przygotowali prof. Jolanta Kolbuszewska i prof. Rafał Stobiecki. Podczas spotkania przybliżą oni obraz tej fascynującej postaci.

Miejsce: Instytut Historii UŁ przy ul. Kamińskiego 27a, sala posiedzeń Rady Wydziału (I piętro)