Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
08-04-2019 - 30-06-2019

Opowieść o sojuszu Piłsudski – Petlura

Wystawa czasowa „Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski – Petlura 1920” zagościła w murach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Ekspozycja ukazuje skomplikowane losy współpracy polityczno-wojskowej marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Symona Petlury w momencie budowania się państwa polskiego i kształtowania się granic niepodległej Polski.
Wystawa „Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski – Petlura 1920” została przygotowana przez redakcję „Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie. Jest ona mało znana w Polsce. W 2016 r. odbył się wernisaż wystawy w Sejmie Rzeczpospolitej.

Ekspozycja jest przykładem jednego z pozytywnych akcentów koherencji polsko-ukraińskiej. Układ sojuszniczy między Polską a Ukrainą został podpisany w dniu 21 kwietnia 1920 r. Jednak rozmowy i przygotowania do niego trwały od wczesnej jesieni 1919. Dokument ten formalizował zawarte jeszcze w grudniu 1919 r. tajne porozumienie i umożliwił dalszą, wspólną walkę z bolszewikami, w tym m.in. ofensywę na Kijów. Polska uznała wówczas Ukraińską Republikę Ludową i Dyrektoriat jako rząd Ukrainy. Strony zobowiązały się także nie zawierać umów międzynarodowych skierowanych przeciw sobie. Sojusz kwietniowy dotyczył współdziałania militarnego przeciw bolszewikom.

Wystawa „Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski- Peltura 1920” prezentowana będzie do końca czerwca 2019 r.