Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
06-04-2019 godz 16:00 - 09-06-2019 godz 16:00

Pejzaż mazowiecki w muzyce polskiej - wystawa

Kolejna wystawa czasowa organizowana przez Muzeum w Łowiczu nosi tytuł „Pejzaż mazowiecki w muzyce polskiej” i prezentuje obrazy artystki Marii Wollenberg-Kluza inspirowane muzyką Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego itd. Wernisaż odbędzie się już 6 kwietnia o godz. 16.00.
Maria Wollenberg-Kluza urodziła się w 1945 roku w Puławach. W latach 1967-73 studiowała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1973 roku otrzymała dyplom z malarstwa z wyróżnieniem oraz aneks do dyplomu z tkaniny artystycznej. Pierwszą wystawę indywidualną swoich prac zorganizowała w 1967 roku.
Do tej pory urządziła ponad 160 wystaw indywidualnych w kraju (m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Puławach, Nałęczowie, Opolu, Łańcucie, Rzeszowie, Słupsku, Olsztynie, Płocku, Kozienicach, Łodzi, Nysie, Gdańsku) oraz zagranicą (m.in. w Madrycie, Pradze, Karlovych Varach, Sztokholmie, Sofii, Bergen, Delhi, Stambule, Rzymie, Moskwie, Kijowie, Charkowie, na Krymie, w Gruzji; na Litwie, w Wenecji, Sewastopolu).
W latach 2015 i 2016 z okazji jubileuszu 70-lecia urodzin zorganizowała 19 wystaw, m.in. w Warszawie, Lublinie, Opinogórze, Nysie, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie. W 2017 odbyły się wystawy indywidualne w Szczecinie, Sopocie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu. W 2018 roku obchodziła Jubileusz 50-lecia pracy twórczej objęty Honorowym Patronatem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Société Européenne de Culture. Polski SEC. W ramach Jubileuszu odbyły się m.in. wystawy w Katowicach, Gdańsku, w Gorzowie, Wojnowicach k/Wrocławia, w Krakowie, Grudziądzu, Włocławku, Warszawie.
Brała udział w kilkuset wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych oraz w prezentacjach polskiej sztuki za granicą. Jest laureatką m.in. nagrody imienia Jana Cybisa za całokształt twórczości; wyróżniona medalem Gloria Artis oraz medalem Pro Masovia.
Maluje najczęściej monotematyczne cykle prac. W jej twórczości pojawiają się tematyka sakralna, nawiązania do pejzażu, inspiracje muzyczne; w sposób metaforyczny i symboliczny podejmuje tematy ludzkiego życia; stosuje bogatą, żywą kolorystykę.

Wystawa czynna jest do 9 czerwca 2019 r.