Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
25-10-2018 godz 11:00

Rzecz o Wincentym Witosie

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości wymaga hucznego świętowania. Jedną z propozycji Miejskiego Ośrodka Kultury w Głownie na tą niezwykłą rocznicę jest spektakl "Sprawa Polski jest najważniejsza. Rzecz o Wincentym Witosie", w centrum którego znajduje się postać jednego z "Ojców" naszej niepodległości. Wydarzenie odbędzie się 25 października o godz. 11.00 w MOK Głowno.
Spektakl "SPRAWA POLSKI JEST NAJWAŻNIEJSZA. Rzecz o Wincentym Witosie" ma za zadanie przybliżyć widzom postać Wincentego Witosa – jednego z „Ojców” naszej niepodległości, która wydaje się być okryta nieco cieniem zapomnienia. Cóż to znaczy „przybliżyć”? Oznacza to „uczynić bliższym” – i taka idea przyświecała twórcom spektaklu. Chcieliśmy po prostu zaprosić widza na spotkanie z postacią, której nazwisko wprawdzie wszyscy znają, ale poza tym cała wiedza o niej w społecznej świadomości wydaje się być ograniczona do kilku upraszczających skojarzeń, za którymi trudno dostrzec żywego człowieka, niezłomny charakter, charyzmę i determinację , które okazały się nieocenione w trudnych, krytycznych momentach historii naszego państwa. Proponujemy spotkanie z człowiekiem, za którego trumną podążały tysiące ludzi z Krakowa do jego rodzinnej wsi. Chcemy z bliska przyjrzeć się historii jego życia, jego młodości, początkom i rozkwitowi kariery politycznej. Chcemy pobudzić do refleksji nad tym, że każda wielkość wykuwa się w codziennej, ciężkiej pracy, w uporze, konsekwencji i wytrwałym dążeniu do celu. To jest spektakl edukacyjny, który przedstawi fakty z życia bohatera, ale też spróbuje odkryć jego motywacje, przyjrzeć się postawom, trwaniu do końca w wierności sobie. Postać, która tak wielkie zasługi położyła w „emancypacji” polskiego chłopstwa, dając tej warstwie prawdziwy impuls obywatelski, społeczny i wreszcie patriotyczny, co miało ogromne znaczenie w czasie odradzania i wykuwania się młodej polskiej państwowości, jest naprawdę warta odświeżenia i właśnie „przybliżenia” pamięci kolejnych pokoleń.

Scenariusz i reżyseria: Dariusz Kowalski
Występują: Dominika Figurska, Dariusz Kowalski

Wstęp na spektakl jest wolny. Wymagana jest rezerwacja miejsc.

Spektakl prezentowany jest w ramach projektu Wincenty Witos. Współtwórca Niepodległej dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.