Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
15-08-2020 godz 11:00 - 15-08-2020 godz 17:30

Święto Matki Boskiej Zielnej w Skansenie w Maurzycach

Święto Matki Boskiej Zielnej należy do cyklu obrzędów letnich. Jest jednym z ważniejszych świąt maryjnych w polskiej kulturze ludowej. Wiąże się z rytmem prac rolniczych i zakończeniem żniw. W Łowickiem było to bardzo radośnie celebrowane święto, często łączone z obrzędowością dożynkową.
W wierzeniach ludowych miało charakter obrzędu przejścia, sygnalizowało zmianę w stosunkach człowieka z przyrodą, prawo do szerszego korzystania z płodów i środowiska naturalnego. Tego dnia zanoszono do kościoła wiązanki ze zbóż, warzyw, owoców i ziół do poświęcenia. Wierzono, że poświęcone rośliny miały moc nadprzyrodzoną, w związku z czym były chętnie wykorzystywane przy licznych praktykach. Ziarno z poświęconych kłosów zapewniało dobry urodzaj i dostatek, zioła stosowano w celach leczniczych i ochronnych dla ludzi i zwierząt.

Aby przybliżyć tradycje tego świętowania serdecznie zapraszamy na Święto Matki Boskiej Zielnej w skansenie w Maurzycach w sobotę 15 sierpnia 2020 r. godz. 11.00 – 17.30.

Turyści odwiedzający tego dnia skansen będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, wykonać własną wiązankę, tzw. „zielko” i poświęcić ją podczas tradycyjnego nabożeństwa, które będzie celebrowane w kościele z Wysokienic. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania ziół oraz płodów rolnych. Będą mogli poznać tradycje kulinarne regionu poprzez degustację potraw przygotowanych przez KGW. Uczestnicy wydarzenia usłyszą pieśni obrzędowe związane z czasem żniw i dożynek w wykonaniu zespołów ludowych. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach i konkursach. Odwiedzający w tym dniu skansen będą mieli okazję poznania zgromadzonych w nim zabytków oraz będą uczestniczyć w otwarciu nowej ekspozycji wnętrz w budynku plebanii z Pszczonowa. Radosnym podsumowaniem wydarzenia będzie potańcówka przy akompaniamencie kapeli ludowej.
Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.

link do strony Muzeum w Łowiczu na Facebooku: https://www.facebook.com/MuzeumwLowiczu/
link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/298668781188297/

Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.
  • 15-08-2020 godz 11:00 - 15-08-2020 godz 17:30

Kategoria

Muzea

Adres

99-440 Maurzyce

Kontakt

http://muzeumlowicz.pl/
tel.: +48 46 838 81 20