Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
15-06-2018 godz 17:00

Wernisaż wystawy Barok Księstwa Łowickiego

Przepych i bogactwo zagości w Łowiczu - 15 czerwca o godz. 17.00 w siedzibie tamtejszego Muzeum odbędzie się wernisaż wystawy "Barok Księstwa Łowickiego", poświęconej sztuce barokowej związanej z mecenatem arcybiskupów gnieźnieńskich. Prezentowane w niej dzieła sztuki to wysokiej klasy zabytki malarstwa, rzeźby, złotnictwa i tkaniny artystycznej.
Wystawa zabytki pochodzące ze zbiorów Bazyliki Katedralnej w Łowiczu (w tym ze Skarbca Bazyliki Katedralnej w Łowiczu i Muzeum Diecezjalnego w Łowiczu) oraz kościołów diecezji łowickiej. Wśród nich znajdują się dzieła sztuki, które nie były nigdy przedstawione szerszemu odbiorcy. Wymienić tu należy kilka obrazów szkoły włoskiej z kręgu Antiveduto Gramatici, Guido Reniego, Francesco Trevisaniego, a także szkół flandryjskiej i francuskiej. Wśród przykładów rodzimego malarstwa portretowego i religijnego wyróżniają się płótna Adama Swacha i Tadeusza Kuntze-Konicza. Do wyjątkowych zabytków sztuki złotniczej należą natomiast relikwiarz św. Wiktorii z fundacji dwóch prymasów, Henryka Firleja i Macieja Łubieńskiego, monstrancja z daru kardynała Michała Stefana Radziejowskiego, wykonana w renomowanym paryskim warsztacie Guillaume Jacoba, tabernakulum z fundacji arcybiskupa Stanisława Szembeka z plakietami toruńskiego złotnika Jana Hausena II, czy ampułki sygnowane przez łowickiego złotnika Franciszka Gnuszewicza. Wystawa prezentuje ponadto szaty liturgiczne oznaczone prymasowskimi godłami, uszyte z jedwabnych tkanin wyprodukowanych w najlepszych manufakturach włoskich i francuskich, ozdobione rodzimym haftem.

Pomysłodawcą wystawy jest ks. Stanisław Majkut, Kustosz Skarbca Bazyliki Katedralnej w Łowiczu i Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łowiczu, a jej opracowanie to efekt współpracy z historykiem sztuki, dr Karoliną Stanilewicz.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog z esejami wprowadzającymi: Marzeny Kozaneckiej-Zwierz (Dyrektor Muzeum w Łowiczu), przedstawiający zarys dziejów seminarium duchownego z kaplicą św. Karola Boromeusza w Łowiczu, Karoliny Stanilewicz (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi), dotyczący mecenatu artystycznego arcybiskupów gnieźnieńskich w Łowiczu w XVII i XVIII w. oraz Jakuba Sito (Instytut Sztuki PAN), poświęcony pracom rzeźbiarskim Franza Antona Vogta w Łowiczu.

Wystawa czynna jest do 9 września.