Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
12-10-2018 godz 19:00

Wieczór FADO: koncert Fabi Rebordao

Lata jeszcze się nie zaczęło, ale plany kulturalne na jesień można robić już teraz. 12 października w Sieradzkim Centrum Kultury czeka na wszystkich melomanów wieczór pełen wrażeń - w ramach z cyklu „Muzyka w dawnym Sieradzu” wystąpi Fabia Rebordao. Wydarzenie poprowadzi Marcin Kydryński.
To była burza. Szaleństwo. Zachwyt na progu histerii. Pierwsze w Polsce koncerty Fabii Reboardao na Gdańsk Lotos Siesta Festival przejdą do legendy jako noce wrzących emocji. Zapewne wystarczyłyby do tego tradycyjne pieśni fado i autorskie utwory charyzmatycznej artystki. Ale stało się coś więcej. Fabia w pewnym momencie wieczoru wyznała, że zna portugalską wersję słynnej polskiej piosenki. W olśnieniu publiczność rozpoznała melodię „Pod Papugami” z repertuaru Czesława Niemena. Po chwili jednak muzyka ucichła i Fabia, stropiona, przepraszała, że zapomniała tekstu. Wybaczono, wszak uczyła się tej piosenki specjalnie dla nas, niejako przed chwilą. Z szelmowskim a zarazem bajecznie pięknym uśmiechem artystka zaproponowała, że spróbuje raz jeszcze, od początku. Ku osłupieniu zebranych słuchaczy zaśpiewała cały utwór w oryginale, bezbłędnym polskim! Od czasów wczesnych Beatlesów nie pamiętano takiego wrzasku uwielbienia, jaki zagłuszył finał utworu.

Fabia wraca do Polski na serię koncertów w październiku. A klasyk polskiej piosenki nagrała już w studiu i jesienią będzie dostępny na płycie.
Entuzjaści otwartego, nie skonwencjonalizowanego fado nie mają dziś wątpliwości: obok bogiń - Marizy i Any Moury - to właśnie Fabia staje się najciekawszą, odważnie poszukującą artystką gatunku. Zakochała się w fado słuchając Amalii Rodrigues. Miała lat piętnaście. W Lizbonie, gdzie się urodziła, nie sposób jednak nie chłonąć także innych luzofońskich brzmień. Fabia od zawsze wielbiła kabowerdyjską mornę, brazylijską bossę, bluesa. Te wpływy uczyniły jej muzykę szczególnie bogatą i barwną. Pierwszy album – wydany w 2011 roku „A Oitava Cor” – zapowiada przełom na scenie młodego fado. Ogromny, głęboki głos i otwartość na inne style zbliża ją do Marizy. Diva gości Fabię na scenie podczas kilku swoich koncertów w Europie. Pomaga w karierze. Debiutantka pojawia się też, bagatela, w nowojorskiej Carnegie Hall. Zaczyna komponować. Jej muzyka jest oryginalna, inna. Oprócz wpływów luzofońskich słychać w niej też fascynację klasyką. Fabię wspiera znakomity pieśniarz, autor i kompozytor Jorge Fernando. To z nim współtworzy część piosenek na swoją drugą płytę Eu, która czyni Fabię Rebordao najgorętszym nazwiskiem muzyki portugalskiej ostatnich lat. Jorge Fernando towarzyszyć też będzie Fabii na koncertach w Polsce nadchodzącej jesieni.

Wydarzenie na facebook'u: https://www.facebook.com/events/1812029352153026/

Czas i miejsce: 12 października, godz. 19.00, Sieradzkie Centrum Kultury (Teatr Miejski), ul. Dominikańska 19
Bilety: 60 zł (do kupienia w kasie SCK lub online na scksieradz.pl)