nowy wpis
WIĘCEJ OPCJI FILTROWANIA

Galeria ART HUB Rydzowa

ul. Rydzowa 10, 91-211 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

667 009 204

Email:

arthubrydzowa10@gmail.com

Biuro Wystaw Artystycznych w Skierniewicach

ul. Reymonta 33, 96-100 Skierniewice

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

skierniewicki

Gmina:

Skierniewice

Telefon:

46 833 00 05; 502 302 656

Email:

bwa_skierniewice@wp.pl

www:

www.bwa.skierniewice.pl

Godziny pracy:

wt 9:00-17:00 śr 9:00-18:30 czw-pt 9:00-17:00 sob-niedz 11:00-14:00

Europejski Park Rzeźby A&A

Grota Roweckiego 8a, 95-200 Pabianice

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

508 132 531

Email:

park@aia.pl

www:

www.parkrzezby.pl

Godziny pracy:

8:00-22:00

Opis:

Europejski Par Rzeźby A&A został otwarty 5 czerwca 2011 roku i jest miejscem, gdzie wystawa rzeźb artystów pochodzących z różnych stron świata sąsiaduje z polem golfowym.
Przez Park przepływa rzeka Dobrzynka. Park jest dostępny dla zwiedzających bezpłatnie.
W 2011 roku, w chwili otwarcia Parku znajdywało się w nim 10 rzeźb. Kolejne dzieła sztuki powstają podczas cyklicznych, corocznych plenerów rzeźbiarskich
Pierwszy plener - otwierający Park w 2011 roku -  gościł rzeźbiarzy z Mołdawii, Szwecji, Meksyku, Włoch i Polski. Można w nim było zobaczyć dzieła: Hugo Arquimedesa, Alfonso Narvaeza, Iona Zderciuca, Elżbiety Olszewskiej, Geogija Labunina, Iwony Kulągowskiej, Zdzisława Liszewskiego oraz Bastiana Dextera.
W 2012 roku można było obejrzeć w Parku dwie prace Magdaleny Abakanowicz - grupę Mutantów oraz monumentalną Głowę. W dniach 21 maja - 2 czerwca 2012 w Europejskim Parku Rzeźby A&A odbył się II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski zatytułowany "Drugie spotkanie ze sztuką". Plener ten został objęty patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego. Wzięło w nim udział czterech artystów: Miguel Angel Velit z Peru, Joni Younkins-Herozg z USA, Craig Usher z USA oraz Tomasz Koclęga z Polski. Cztery nowe rzeźby w Parku zostały uroczyście odsłonięte 3 czerwca 2012 roku.
22 maja 2012 w Parku odbył się I Plener Rzeźbiarski dla dzieci uczących się pabianickich szkołach podstawowych. Jego głównym punktem były warsztaty rzeźbienia z gliny.
W kolejnych latach w parku powstały cztery nowe rzeźby Jurija Makowlewa z Urainy, Jimmy'ego Dahlberga ze Szwecji, Gennadija - Pisareva i Kaji Kurowskiej z Ukrainy oraz Nicoli Losego z Włoch.
Od 15 czerwca 2019 roku w ramach wystawy czasowej można podziwiać "Refleksję" - rzeźbę Tomasza Koclęgi, przedstawiającą stylizowaną głowę, zatopioną do połowy w wodzie.

GALERIA POD KORABIEM

ul. 9 Maja 6 , 98-100 Łask

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

łaski

Gmina:

Łask

Telefon:

43 675 35 27

Galeria Amcor

Ul. Aleksandrowska 55, 91-224 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

42 6138 138

www:

www.galeriaamcor.pl

Godziny pracy:

Czynne: po uprzednim kontakcie telefonicznym

Galeria Arterier

Lipowa 1C, 97-400 Bełchatów

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

bełchatowski

Gmina:

Bełchatów

Telefon:

512 019 039

Email:

artdywizjon@gmail.com

www:

www.facebook.com/Arterier

Godziny pracy:

środa 17.00-20.00; piątek 17-20.00; sobota 10.00-14.00

Opis:

Galeria sztuki, miejsce edukacji i działań artystycznych, spotkań twórców, animatorów kultury oraz specyficznych odbiorców.

RADA PROGRAMOWA
- dr Adam Nowaczyk
- mgr Przemysław Obarski
- mgr Marcin Olejniczak

HISTORIA GALERII ARTERIER

EPIZOD TORUŃSKI

Galeria Arterier założona została w styczniu 2008 r. w Toruniu przez prof. Mariana Stępaka oraz as. Przemysława Obarskiego. Początkowo mieściła się na parterze barokowego Pałacu Dąmbskich, zwanego również Pałacem Biskupim na ul. Żeglarskiej 8. Mimo krótkiego okresu działalności zainicjowano w niej wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych: Festiwal Performance (od 2010 r. przeniesiony do Centrum Sztuki Współczesnej – Znaki Czasu), Klub Filmowy, wystawy Bronisława Pietruszkiewicza, Małgorzaty Iwanowskiej-Ludwińskiej, Piotra Florianowicza, Iwony Macioszek, Katarzyny Podgórskiej-Glonti.

Tak o toruńskiej galerii pisał prof. M. Stępak: "... Arterier w swoim założeniu nie jest galerią przeznaczoną wyłącznie do prezentacji klasycznej twórczości, która eksponuje się na ścianach. Moim założeniem jest, aby gościć w tym miejscu artystów, którzy wykraczają daleko poza obraz, rysunek, fotografię, rzeźbę. Czynię starania, aby przekonać twórców do prezentacji swoich projektów w tym konkretnym miejscu. Miejsce to jednak nie jest łatwe z powodu swojej zabytkowej i specyficznej architektury. Również z uwagi na miejsce przypisania tego miejsca do Zakładu Plastyki Intermedialnej chcę, aby odbywały się tutaj prezentacje multimedialne i sztuka wideo.”

Budynek, w którym zaistniała galeria posiada również barwną historię. Powstał na murach dwóch gotyckich kamienic mieszczańskich w 1693 r. z inicjatywy biskupa kujawskiego, Stanisława Kazimierza Dąmbskiego. W 1800 r. nieruchomość przeszła z rąk rodziny Dąmbskich do pruskiego urzędnika J. M. Avego. W 1815 r. otwarto w niej Hotel Gdański. W 1870 r. urządzono pruskie kasyno oficerskie. W latach 1920-24 była kolejno siedzibą Policji Państwowej, Dowództwa Okręgu Korpusu VIII i Muzeum Pomorskiego, które często użyczało swe sale Towarzystwu Sztuk Pięknych, organizatorowi wystaw m.in. Axentowicza, Weissa, Mehoffera, czy Witkacego. W 1957 r. państwo przekazało ją WSP UMK. Znajdowała się w niej Katedra Rysunku, Malarstwa, Projektowania Wnętrz oraz Zakład Pedagogiki Artystycznej, a ostatecznie Zakład Plastyki Intermedialnej. W 2013 r. nastąpiła ponowna zmiana właściciela. Odtąd jest to siedziba Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego.

Równolegle do powołania do życia nowego miejsca wystawienniczego Stępak zainicjował powstanie pisma o tym samym tytule (Arterier – Zeszyty Artystyczne Zakładu Plastyki Intermedialnej). Jego pierwszy numer ukazał się w maju 2008 r. Problematyka na jakiej koncentrował się półrocznik związana była z relacjonowaniem cyklicznych wydarzeń kulturalnych odbywających się w galerii, wystaw sprawozdawczych poszczególnych pracowni WSP, a szczególnie ZPI (multimediów, intermediów, fotografii, ikonosfery, działań interdyscyplinarnych), prezentacji dyplomów, charakterystyki sylwetek interesujących artystów i pracowników naukowo-dydaktycznych. W roku 2010 galeria, jak i pismo zakończyły działalność wraz ze zmianą kierownika zakładu.

EPIZOD BEŁCHATOWSKI

W 2016 r., po 6 latach przerwy w działalności, galeria została reaktywowana przez Obarskiego w Bełchatowie. Obecnie usytuowana jest przy rondzie gen. Władysława Andersa, na ul. Lipowej 1 c. W czasach PRL'u znajdowała się tam drewniana, słynąca z awanturnictwa pijalnia piwa Banderoza. Nazwa wywodziła się od amerykańskiego serialu o Dzikim Zachodzie Bonanza i w oryginale brzmiała Ponderosa. Na jej tyłach panowała prawdziwa mordownia, ponieważ klienci załatwiali tam swoje potrzeby. Rzeka odchodów i wymiocin płynęła wprost do kratki rynsztoka. Oprócz sławnej, pilnującej porządku gosposi Tereski (rzucającej celnie spoza lady baru mokrą, brudną szmatą w twarz chwiejącego się delikwenta) prawdziwą legendą Bełchatowa stał się częsty bywalec knajpy, niejaki Sztajeroski. Chłop rozwożący węgiel furmanką obawiając się kradzieży konia zabierał go do wnętrza, a tam zamawiał 2 piwa. Jedno dla siebie, drugie dla czworonoga. Dzisiaj na zgliszczach Banderozy stoi trójsegmentowy szeregowiec. W podpiwniczeniu największego z nich znajduje się Arterier.

Pomimo zmiany położenia i przestrzennego charakteru galerii nadal w kręgu jej zainteresowań pozostają mixmedialne realizacje artystyczne i interdyscyplinarne projekty dydaktyczne.

Funkcjonuje w niej Otwarta Pracownia Artystyczna OBRASKI, gdzie prowadzone są zajęcia ze struktur wizualnych, rysunku, malarstwa, grafiki, fotografii, projektowania obiektów, działań performatywnych oraz Klub ArtDywizjon będący miejscem kameralnych koncertów, spotkań niezależnych twórców i animatorów kultury.

Do tej pory w bełchatowskiej odsłonie galerii udział wzięli poniżej wymienieni twórcy. W 2017 r.: Paweł Kaszczyński, Katarzyna Klich, Wojciech Kowalczyk, Tomasz Misiak, Adam Nowaczyk, Marcin Olejniczak, Tomasz Wlaźlak.

Galeria FF (Forum Fotografii)

Traugutta 18, 90-113 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

797 326 206

Email:

galeriaff@ldk.lodz.pl , wystawy@ldk.lodz.pl

www:

http://www.ldk.lodz.pl ; http://galeriaff.eu/

Godziny pracy:

wt-sob 14:00-18:00

Opis:

Galeria powstała z inicjatywy fotografa, prof. dr hab. Krzysztofa Cichosza w grudniu 1983 roku przy Dzielnicowym Domu Kultury Łódź-Widzew, gdzie działała do czerwca 1989 roku. W grudniu 1989 galeria wznowiła działalność pod patronatem Łódzkiego Domu Kultury, gdzie działa do dziś pod kierownictwem Magdaleny Świątczak. Galeria FF działa nieprzerwanie od 34 lat i jest najdłużej działającą galerią fotograficzną w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Dzięki realizowanemu przez tak długi czas konsekwentnemu programowi zyskała ogromne uznanie w środowisku międzynarodowym i jest umieszczana w najważniejszych światowych informatorach o galeriach.

Galeria FF jest jedyną galerią fotograficzną w Polsce, w której na wystawach prezentowane są prace artystów eksperymentujących z obrazem fotograficznym, i które stanowią reprezentatywną panoramę koncepcji artystycznych z obszaru fotografii poszukującej czy neoawangardowej, zgodnej z awangardową tradycją sztuki w Łodzi. Eksponowane były prace twórców poruszających się na pograniczu fotografii i mediów pokrewnych, powstały obiekty i instalacje fotograficzne oraz pokazy multimedialne. Program galerii ściśle związany jest z aktualną sytuacją kultury i kondycją środowiska artystycznego. Galeria FF, przyjmując za metodę pracy organizowanie wystaw autorskich, monotematycznych lub obrazujących indywidualną ewolucję postawy twórczej, dąży do ukazania współczesnej fotografii jako żywego i ważnego elementu kultury; elementu w równym stopniu opisującego, jak i kształtującego kulturę. Za cel stawia sobie jak najszerszą edukację w zakresie współczesnej fotografii, stąd też program jest adresowany zarówno do osób zaznajomionych ze sztuką współczesną, jak i dla tych, dla których wizyta w Galerii FF jest pierwszym z nią spotkaniem. Przy okazji każdej wystawy prowadzone są prelekcje oraz spotkania z twórcą dla grup zorganizowanych: młodzieży gimnazjalnej i licealnej, studentów szkół artystycznych, młodzieży i dzieci zagrożonych patologią i zrzeszonych w świetlicach środowiskowych oraz emerytów z Uniwersytetu III Wieku.

Od kilkunastu lat prowadzona jest strona internetowa galerii na domenie www.galeriaff.eu, która cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób z całego świata zainteresowanych fotografią.

Galeria Fotografii ŁTF im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi

ul. Piotrkowska 102, 90-004 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

42 633 09 82

Email:

ltf@ltf.com.pl

www:

www.ltf.com.pl

Godziny pracy:

pn-pt 10:00-18:00 sob 10:00-14:00

Galeria Imaginarium

Traugutta 18, 90-113 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

797 326 206

Email:

wystawy@ldk.lodz.pl

www:

http://www.ldk.lodz.pl ; http://www.facebook.com/galeria.imaginarium

Godziny pracy:

wt-sob 14:00-18:00

Opis:

Jedna z najnowocześniejszych galerii w Polsce, wyremontowana ze środków grantowych, może się poszczycić doskonałym wyposażeniem w sprzęt audiowizualny, co daje możliwość prezentacji prac artystów wykorzystujących najnowsze technologie w sztuce. Oprócz tego jest doskonale przystosowana do ekspozycji dużych obiektów przestrzennych (rzeźby, instalacje) oraz malarstwa wielkoformatowego. Galeria ma charakter otwarty na wszelkie dokonania w sztuce współczesnej i chętnie współpracuje z najważniejszymi festiwalami w Łodzi (Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Festiwal Sztuka i Dokumentacja, Light Move Festiwal), organizuje międzynarodowe wystawy zbiorowe, ale także monograficzne ekspozycje indywidualnych twórców.

Za cel stawia sobie jak najszerszą edukację w zakresie sztuki współczesnej, stąd też program jest adresowany zarówno do osób zaznajomionych ze sztuką współczesną, jak i dla tych, dla których wizyta w galerii jest pierwszym z nią spotkaniem. Przy okazji każdej wystawy prowadzone są prelekcje oraz spotkania z twórcą dla grup zorganizowanych. Podczas swojej niemalże pięcioletniej działalności galeria zyskała sobie dobrą renomę w środowisku artystycznym. Zapowiedzi i relacje z wystaw można śledzić na portalu http://www.facebook.com/galeria.imaginarium.

Galeria Kawiarnia

Traugutta 18, 90-113 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

797 326 206

Email:

wystawy@ldk.lodz.pl

www:

http://www.ldk.lodz.pl

Godziny pracy:

w godzinach pracy kawiarni 10:00-20:00

Opis:

Galeria mieści się w nowoczesnym wnętrzu Restauracji-Kawiarni Łódka w ŁDK i mają tutaj miejsce bardziej kameralne prezentacje malarstwa, rysunku, fotografii i grafiki. Autorzy wystaw tu eksponowanych to debiutanci, którzy nie posiadają jeszcze dużego dorobku artystycznego, ale także artyści zrzeszeni w Klubie Plastyka Amatora i uczestnicy zajęć plastycznych w pracowniach ŁDK. Prezentowane są tutaj także wystawy towarzyszące innym wydarzeniom artystycznym, m.in. Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu i Gier, Dniom Gór.

Galeria Nowa

Traugutta 18, 90-113 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

797 326 206

Email:

wystawy@ldk.lodz.pl

www:

http://www.ldk.lodz.pl

Godziny pracy:

wt-sob 14:00-18:00

Opis:

Galeria ma charakter otwarty i pokazuje dokonania twórcze ze wszystkich dziedzin: malarstwa, rzeźby, fotografii, rysunku, grafiki, instalacji i obiektów, a także multimediów. Prezentowane są w niej wystawy historyczne, ale także jest to przestrzeń, w której debiutują najmłodsi artyści (np. laureaci konkursu im. Wł. Strzemińskiego organizowanego przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych). Także tutaj mają swoje wystawy artyści z województwa łódzkiego – twórcy sztuki ludowej, których prezentacje są przygotowywane przez Ośrodek Regionalny ŁDK, a także artyści, którzy żyją i tworzą w miastach i powiatach naszego regionu. Galeria za cel stawia sobie jak najszerszą edukację w zakresie sztuki współczesnej, stąd też program jest adresowany zarówno do osób zaznajomionych ze sztuką współczesną, jak i dla tych, dla których wizyta w galerii jest pierwszym z nią spotkaniem.

Przy okazji każdej wystawy prowadzone są prelekcje oraz spotkania z twórcą dla grup zorganizowanych: przedszkolaków, dzieci ze szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i licealnej, studentów szkół artystycznych, młodzieży i dzieci zagrożonych patologią i zrzeszonych w świetlicach środowiskowych oraz emerytów z Uniwersytetu III Wieku.

Galeria Ogród Sztuki

ul. Jana Pawła II 9, 95-050 Konstantynów Łódzki

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

pabianicki

Gmina:

Konstantynów Łódzki

Telefon:

42 211 62 89; 511 922 345

Email:

galeria@konstantynow.pl

www:

www.mok.org.pl

Godziny pracy:

pn-pt 9:00-16:00

Galeria Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi

ul. Targowa 61/63, 90–323 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

42 275 59 43

Email:

szklarnia@filmschool.lodz.pl

www:

www.szklarniaszkolyfilmowej.pl

Godziny pracy:

pn-pt 10:00-20:00

Galeria Wschodnia w Łodzi

ul. Wschodnia 29 m 3, 90-272 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

793 434 420

Email:

galeria@wschodnia.pl

www:

www.wschodnia.pl

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

ul. Sienkiewicza 44, 90-009 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

42 674 10 59

Email:

sekretariat@mgslodz.pl

www:

www.mgslodz.pl

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Willa / Galeria Chimera

ul. Wólczańska 31, 90-607 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

42 632 79 95

www:

www.mgslodz.pl

Godziny pracy:

wt-pt 11:00-18:00 sob-niedz 11:00-17:00

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Ośrodek Propagandy Sztuki

ul. Sienkiewicza 44, 90-009 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

42 674 10 59

Email:

mfg@mgslodz.pl

www:

www.mgslodz.pl

Godziny pracy:

wt-pt 11:00-18:00 sob-niedz 11:00-17:00

Miejska Galeria Sztuki – Galeria Bałucka

Stary Rynek 2, 91-438 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

42 657 58 52

www:

www.mgslodz.pl

Godziny pracy:

wt-pt 12:00-17:00 sob-niedz 12:00-16:00

Miejska Galeria Sztuki – Galeria Re:Medium

ul. Piotrkowska 113, 90-430 Łódź

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

Łódź

Telefon:

42 632 24 16

www:

www.mgslodz.pl

Godziny pracy:

pn-pt 11:00-18:00 sob 11:00-17:00

Zgierska Galeria Sztuki

ul. Mielczarskiego 1 (siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu), 95-100 Zgierz

Województwo:

ŁÓDZKIE

Powiat:

zgierski

Gmina:

Zgierz

www:

www.mokzgierz.pl/zgierska-galeria-sztuki/