Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Boże Ciało w obiektywie - wirtualna wystawa

fot. ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi

Boże Ciało obchodzi się w czwartek – jedenastego dnia po Zielonych Świątkach, między 21 maja i 23 czerwca. Procesja Bożego Ciała jest jednym z najbarwniejszych obrzędów chrześcijaństwa. Widoczne jest to zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie do dziś kultywuje się obrzędy i zwyczaje związane ze świętami kościelnymi. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy "Boże Ciało".
W Polsce obchody Bożego Ciała mają bardzo długą tradycję – zapoczątkowane zostały w 1320 r. w Krakowie i diecezji krakowskiej, wprowadzone tam przez biskupa Nankera. Od XV wieku aż po dzień dzisiejszy stałym elementem tych obchodów są barwne uroczyste procesje, które w dzień Bożego Ciała (a niegdyś także przez całą oktawę), wychodzą ze wszystkich kościołów i idą do czterech ołtarzy ustawianych na zewnątrz świątyń. Przy każdym ołtarzu czytana jest albo śpiewana Ewangelia i udziela się wiernym błogosławieństwa, na wszystkie cztery strony świata. Ceremonia ta, zgodnie z intencją Kościoła rozwijać ma kult Chrystusa w Eucharystii. W interpretacji ludowej ta sama w gruncie rzeczy intencja, rozumiana jest nieco inaczej. Oto Bóg opuszcza kościoły, schodzi z ołtarzy i idzie pomiędzy ludzi, żeby być blisko ich zwyczajnych spraw.

Procesja Bożego Ciała jest jednym z najbarwniejszych obrzędów chrześcijaństwa. Widoczne jest to zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie do dziś kultywuje się obrzędy i zwyczaje związane ze świętami kościelnymi.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy wirtualnej "Boże Ciało” przygotowanej przez Dział Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-boze-cialo
  • 02-06-2021 - 30-06-2021

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź

Kontakt

http://www.wbp.lodz.pl/
tel.: 42 663-03-00
email: kontakt@wbp.lodz.pl