Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =

Europejskie Dni Archeologii w Łodzi

Z okazji obchodów Europejskich Dni Archeologii Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przygotowało weekend pełen atrakcji – lekcje muzealne, spacer edukacyjny, rajd rowerowy.
18 czerwca 2021lekcje on-line dla szkół (dla klas VI-VII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych)
„Crime story? Archeologia w świetle zagadek przeszłości”.

Detektyw i archeolog. Czy te dwa zawody mają ze sobą coś wspólnego? W jakich sytuacjach policja prosi o pomoc archeologa? Skąd wiadomo gdzie szukać i jak rozpoznać właściwy ślad? Podczas zajęć porozmawiamy o metodach pracy archeologa i wykorzystywanych przez tę dziedzinę nauk pomocniczych. Zawód ten zaprezentujemy na przykładach wykopalisk ze stanowisk od początku epoki żelaza aż po okres II wojny światowej.
Zgłoszenia odbywają się za pomocą formularza dostępnego na stronie. Ilość lekcji ograniczona, nie czekaj zgłoś swoją klasę pod linkiem.

19 czerwca 2021 w godz. 11.00-13.00spacer edukacyjny po terenie Rezerwatu Przyrody Torfowisko Rąbień (Gmina Aleksandrów Łódzki).
Na terenie rezerwatu Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przez kilkanaście sezonów prowadziło badania wykopaliskowe. Podczas prac odkryto na tym obszarze wiele bardzo ciekawych zabytków, z których najstarsze pochodzą sprzed 12 tysięcy lat!
Zapraszamy wszystkich chętnych na spacer, podczas którego omówione zostaną wyniki przeprowadzonych badań archeologicznych. Dodatkową atrakcją towarzyszącą wycieczce, będzie spotkanie z rekonstruktorem, który opowie o głównych zajęciach ludności z epoki kamienia. Dowiemy się o metodzie wykonywania krzemiennych narzędzi, łucznictwie, łowiectwie, garbarstwie. Zapraszamy wszystkich chętnych! Ze względu na limit miejsc prosimy o zgłoszenia na adres mailowy: edukacja@maie.lodz.pl. Uczestnicy otrzymają mailową informację o miejscu zbiórki.

20 czerwca 2021rajd rowerowy po parku kulturowym Wietrzychowice, Sarnowo i Gaj. W trakcie wycieczki zaprezentujemy najstarsze z zabytków architektury w Polsce, czyli monumentalne grobowce kujawskie, powstałe w epoce kamienia (ok. 5500 lat temu). Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Miejsko- Gminnym Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej oraz Klubem Turystyki Rowerowej Horyzont.
Szczegóły:
Długość trasy: 40 km
Trasa: Izbica Kujawska - Gaj Stolarski - Grochowiska - Kozjaty - Czamanin - Sarnowo - Wiktorowo - Lubomin - Wietrzychowice.
Rozpoczęcie rajdu - 10.00 w Izbicy Kujawskiej, ul. Narutowicza 63,
Zakończenie rajdu - 15.00 w Wietrzychowicach.
Na zakończenie rajdu przewidywany jest poczęstunek dla uczestników (grill) - godz. 13.30 - 15.00.
Organizator zapewni także ubezpieczenie uczestników NNW (2 zł.).
Rajd będą zabezpieczać – 4 osoby kierujące ruchem na drodze i prowadzące grupy na trasie (grupy po 15 osób.)
Osoby do kontaktu w sprawach organizacyjnych i zgłoszeniowych: Jarosław Pałczyński tel. 508149105, Dariusz Zdzienicki tel. 602532524
Pełen regulamin rajdu dostępny na stronie Muzeum.