Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =

Europejskie Dni Dziedzictwa coraz bliżej!

W dniach 11-12 i 18-19 września w województwie łódzkim, podobnie jak w innych zakątkach Polski, świętować będziemy 29. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa! W tym roku pod hasłem „Smaki Dziedzictwa” w Łódzkiem odbędzie się blisko 40 bezpłatnych wydarzeń w 19 miejscowościach!
„Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego.

Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).

Posiłek to nie tylko poszczególne produkty, ale także rodzinne spotkania przy wspólnym stole, gdzie słuchamy opowieści, bawimy się i świętujemy. Niech ta edycja przypomni nam o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej, regionalnej która ukazuje naszą różnorodność, a równocześnie jednoczy.

Organizatorzy w naszym regionie zapraszają m.in. na:
  • bezpłatne zwiedzanie dworów, pałaców i wystaw muzealnych,
  • spacery śladami dawnych smaków i lokalnej gastronomii,
  • warsztaty poświęcone tajnikom kuchni regionalnej, dawnej i współczesnej sztuce nakrywania do posiłku, słownictwu związanemu z jedzeniem,
  • ekspozycje związane z przygotowywaniem posiłków i ich przechowywaniem,
  • opowieści o ludziach i miejscach,
  • „smakowite” projekcje filmowe,
  • degustacje tradycyjnych wyrobów kulinarnych,
a także do odbycia „podróży w czasie” podczas której będziemy mogli wrócić wspomnieniami do lat dzieciństwa, babcinej kuchni i poznać przepisy głęboko schowane w rodzinnych szufladach.

Co, gdzie i kiedy wydarzy się w naszym regionie?

Zapraszamy do odwiedzenia dedykowanej strony https://edd.nid.pl/wydarzenia/, gdzie po wyborze odpowiedniej lokalizacji (województwo łódzkie) wyświetlą się wszystkie wydarzenia organizowane w naszym regionie!

Aby mieć jeszcze szybszy i prostszy dostęp do informacji o wydarzeniach wystarczy pobrać nową aplikację mobilną dostępną w sklepie Google Play (KLIK). Dzięki intuicyjnej przeglądarce (wyszukującej interesujące słowa, rodzaje wydarzeń, miasta, województwa), opcji wyboru wydarzeń polecanych lub tych w najbliższej okolicy – odkrywanie dziedzictwa stanie się jeszcze łatwiejsze. Aplikacja pozwala także na wyznaczenie trasy dojazdu do wybranego wydarzenia.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny promujący wartość dziedzictwa kulturowego. Co roku w II i III weekend września w całej Polsce w ramach inicjatywy organizowanych jest tysiące wydarzeń kulturalnych związanych z lokalną historią i zabytkami. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.