Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =

IV Forum Kultury Wrażliwej

Wiele bibliotek nie tylko zajmuje się literaturą, ale także stanowi lokalne centra kultury. To ostoje lokalnych praktyk kulturowych, które mają bliski i bezpośredni kontakt z odbiorcami kultury. W ramach tegorocznego Forum Kultury Wrażliwej organizowanego przez Małopolski Instytut Kultury porozmawiamy o funkcjach i możliwościach bibliotek oraz o tym, jak uczynić je bardziej dostępnymi dla odbiorców i odbiorczyń.
Forum Kultury Wrażliwej służy promowaniu otwartości i dostępności instytucji kultury. Tegoroczna, czwarta edycja wydarzenia przyjmie nową formułę – zarówno pod względem organizacji, jak i tematyki.

Forma wydarzenia jest związana z sytuacją pandemii: brak możliwości spotkania się z uczestnikami na żywo spowodował przeniesienie działań do internetu. Dzięki temu organizatorzy mają szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Forum odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom. Wszystkie wykłady i warsztaty będą tłumaczone na polski język migowy.

Zmiana merytoryczna wynika z myślenia organizatorów o projekcie jako długofalowym procesie. Przez ostatnie trzy lata skupiano się na przybliżaniu dostępności pracownikom wszystkich instytucji kultury – od szerszej idei, zmiany sposobu myślenia, po naukę konkretnych narzędzi. Stopniowo poruszano coraz bardziej szczegółowe aspekty dostępności. W tym roku organizatorzy chcą zwrócić się szczególnie do konkretnej grupy – pracowników i pracownic bibliotek. To przede wszystkim z myślą o nich powstał program IV Forum Kultury Wrażliwej.

Program Forum

9.30 Przywitanie uczestników, zapowiedź sesji plenarnej

10.00 Biblioteka jako instytucja społeczeństwa obywatelskiego i przestrzeń integracji społecznej

10.30  Biblioteka dostępna, czyli jaka?

11.00 Znaczenie dostępności dla wsparcia uczestnictwa w kulturze i rozwoju demokracji na przykładzie sieci Biblioteki Miejskiej w Łodzi

11.30 Czytelnicza integracja – działania na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku (i nie tylko) w bibliotece

12.00 Przerwa obiadowa

12.45 Warsztaty (równolegle):

Warsztat 1
Prosto do celu – czyli jak trafić w sedno sprawy. Warsztaty językowe

Warsztat 2
Biblioteka otwarta dla osób niemówiących

14.15 Przerwa kawowa

14.30 Warsztaty (90 min.) – drugi blok czasowy (patrz wyżej)


Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy: KLIK

Wydarzenie realizowane jest przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie.

Dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego.

Szczegóły na stronie: https://kulturawrazliwa.pl/