Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

„Izabela Łapińska. Ślad pamięciowy”

Wystawa „Izabela Łapińska. Ślad pamięciowy” to głęboko poruszający projekt artystyczno-historyczny, skupiający autorski cykl portretowych fotografii prezentujący przejmujący obraz pamięci. Otwarcie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej 8 listopada o godz. 17.00. Wystawa potrwa do 9 grudnia.
Wystawa prezentuje sylwetki ludzi, którzy u początków swego życia doświadczyli prześladowań. W trzech częściach tego cyklu spojrzymy na twarze dorosłych już dzieci Syberii, ludzi napiętnowanych doświadczeniem III Rzeszy oraz więźniów politycznych - tych, którzy zmuszeni byli zmierzyć się z okrucieństwem Polski Ludowej. Patrząc im prosto w oczy wysłuchamy głosów zza kulis czasu.

Czarno-białe portrety wykonane przez Izabelę Łapińską utrzymane są w konwencji fotografii policyjnej, syntetycznej i wymownej. Nagrania wspomnień ofiar tamtych wydarzeń są dodatkowym elementem podbijającym dramatyzm ekspozycji, mającej skłaniać widzów do refleksji nad nieludzkim wymiarem reżimów totalitarnych XX wieku i losem ich ofiar.

To okazja, aby spotkać się i poznać i częściowo doświadczyć tych historii. Projekt jest próbą wydobycia z historii zapomnianych głosów i przywróceniem ich do pamięci społecznej.

Izabela Łapińska – polska artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo. W dorobku posiada kilkadziesiąt wystaw fotograficznych, krajowych i zagranicznych, oraz liczne publikacje w periodykach. Artystka łódzkiej grupy zeroplus. Izabela Łapińska brała udział w projektach międzynarodowych oraz w konferencjach naukowych, których tematyka bliska była zagadnieniom ciała w kulturze. Obok twórczości fotograficznej, zajmuje się pisaniem teksów – opublikowane dotyczyły fotografii, filmu i reklamy, z naciskiem na tematy oscylujące wokół erotyki, brzydoty ciała, nadużyć i wykluczenia w sztuce. Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.