Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Świętuj Europejskie Dni Dziedzictwa w Łódzkiem!

Przed nami ostatni weekend Europejskich Dni Dziedzictwa! W tym roku pod hasłem „Moja droga” w Łódzkiem zaplanowano ponad 50 bezpłatnych wydarzeń w 16 miejscowościach. W programie znalazły się wernisaże wystaw, koncerty, prelekcje, spotkania, warsztaty, wycieczki piesze i rowerowe, a także spotkania i transmisje online.
W nadchodzącym czasie warto odwiedzić osobiście lub wirtualnie:

Brzeziny

30 września, godz. 18.00: muzyczne spotkanie z tradycyjną muzyką chasydzką w Muzeum Regionalnym w Brzezinach, będące opowieścią o małym miasteczku, zapomnianych dzielnicach, byłych sztetlach…

Kutno

19 września, godz. 10.00: premiera online filmu „Kutnowskie drogi do niepodległości. Od Zamoyskiego do Troczewskiego” na kanale YouTube Muzeum Regionalnego w Kutnie

Łowicz

19-20 września: bezpłatne zwiedzanie 3 wystaw czasowych w Muzeum w Łowiczu: „175 lat żelaznej drogi do Europy”, „Dworce Świata”, „Opowieść o lesie”

Łódź

19 września, godz. 12.30: wirtualne spacery z Muzeum Miasta Łodzi (profil MMŁ na Facebooku)
  • „Łodzianin w podróży –  przez poznanie do umiłowania kraju” śladami miejsc w Łodzi, w których narodziły się pierwsze organizacje turystyczne.
  • „Łodzianin w podróży po naukę” – poświęcony roli wyjazdów mieszkańców miasta na studia i do pracy oraz przybliżeniu postaci najwybitniejszych łodzian, którzy po okresie nauki wrócili do Łodzi.
  • „Łodzianie Niepodległej. Szlak historii na Starym Cmentarzu w Łodzi’ – wirtualny spacer po najstarszej łódzkiej nekropolii.
20 września, godz. 12.30: wirtualne warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat „Wszystkie drogi prowadzą do …. Łodzi” z cyklu Akademia Małego Łodzianina na profilu facebookowym Muzeum Miasta Łodzi.

Nowa Sobótka

19 września, godz. 10.00: w Nowej Sobótce, w zabytkowym domu parafialnym, powstaje Centrum Wielokulturowości „Dom na Skrzyżowaniu” im. siostry Marii Elizy Patory. Ideą projektu jest utworzenie ośrodka dokumentującego wielokulturowe dziedzictwo regionu.

W programie:
  • wystawa zabytkowych szat i naczyń liturgicznych, a także pamiątek związanych z historią parafii i regionu,
  • wystawa fotograficzna ilustrująca postępy prac remontowych w „Domu na Skrzyżowaniu”,
  • prelekcja o Mariawityzmie, historii parafii, kościoła i „Domu na Skrzyżowaniu” połączona z prezentacją multimedialną,
  • prezentacja postaci związanych z parafią: św. Marii Franciszki Kozłowskiej oraz s. Marii Elizy Patory
  • dyskusja o wielokulturowości regionu,
  • zwiedzanie kościoła, oprowadzenie po ogrodzie parafialnym i cmentarzu,
  • koncert muzyki sakralnej,
  • degustacja potraw regionalnych przygotowana przez Koła Gospodyń Wiejskich i parafian,
  • spotkanie z lokalnymi twórcami, rękodzielnikami i artystami,
  • wieczorna adoracja Przenajświętszego Sakramentu przy świecach,
  • prezentacja drugiego numeru publikacji  „Dom na Skrzyżowaniu”,
  • ognisko integracyjne na zakończenie imprezy .

Opoczno

20 września, godz. 18.00: droga opocznianki do kompletowania ślubnego niezbędnika – projekcja online filmu „Wychodzę za Janka” na kanale YouTube Miejskiego Domu Kultury w Opocznie.

Pabianice

19 września

godz. 12.00-17.00: bezpłatne zwiedzanie wystaw w Muzeum Miasta Pabianic (Stary Rynek 1 i 2).

godz. 15.30: otwarcie wystawy „Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego” w Muzeum Miasta Pabianic. Ekspozycja przedstawia średniowieczne życie muzyczne na ziemiach polskich w szerszej perspektywie czasowej. Zobaczymy oryginalne zabytki archeologiczne i rekonstruowane instrumenty od pradziejów po nowożytność (Stary Rynek 2).

godz. 17.00: koncert zespołu „Łysa Góra”. Grupa łączy ciężkie brzmienia i nowoczesne aranże z tradycyjnymi utworami ludowymi. Gra na instrumentach dawnych i współczesnych (Muzeum Miasta Pabianic, Stary Rynek 1).

Piotrków Trybunalski

20 września, godz. 16.00: r ekonstrukcja mszy trydenckiej oraz wykład pt. „Liturgia nośnikiem dziedzictwa” w bazylice mniejszej pw. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim 

Postękalice (gm. Bełchatów)

20 września, godz. 11.15: msza święta oraz koncert chóru Cantate Collective w zabytkowym kościele filialnym pw. św. Rocha w Postękalicach (Postękalice 165, gm. Bełchatów)

Radomsko

19 września, godz. 17.00:  Klub Podróżnika „Rusza(My)!” – spotkanie z lokalnymi miłośnikami podróży, szczególnie tych po Polsce, będzie okazją do rozmowy i wymiany doświadczeń. Prezentacja zdjęć z ciekawych miejsc.

20 września, godz. 10.30:  Poranek filmowy ph.  „W drogę!” – cykl spotkań dla najmłodszych w Kinie Pasja Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Seanse wypełni prezentacja bajek, których motywem przewodnim jest podróż. Filmowe poranki będą okazją do zaprezentowania „Mapy pamięci”, dzięki której dzieci poznają wybranych patronów radomszczańskich ulic.

Sieradz

19-20 września: wystawa plenerowa „Droga do historii. Sieradz w latach 1939-1940 na fotografii Victora Beckera” ukazująca miasto i jego okolice w czasie okupacji niemieckiej. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu.

Tomaszów Mazowiecki

20 września, godz. 15.00: „W nurcie Niepodległości 1914-1945” – wystawa w Skansenie Rzeki Pilicy związana z działaniami tomaszowian dla niepodległej Ojczyzny w latach 1914-1945, uatrakcyjniona nowymi eksponatami, a także udziałem „Strzelców” oraz rekonstruktorów.

Wieluń

18 września, godz. 17.00:  spotkanie ze Zbigniewem Stępniem, który odbył pieszą podróż wzdłuż granic Polski.

Zapraszamy w podróż po polskiej kulturze i historii, zachęcamy do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa, a także odkrywania turystycznych szlaków łączących zabytki i miejsca będące świadectwem ważnych wydarzeń historycznych.

Szczegóły na stronie edd.nid.pl