Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =

WYDARZENIE HISTORYCZNE ROKU

fot. D. Kulesza

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi po raz kolejny zostało nominowane do prestiżowego konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku” organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Wystawa MIASTO-MODA-MASZYNA znalazła się wśród pięciu wybranych przez Kapitułę instytucji, które powalczą o wygraną w kategorii „Wystawa”.
„Wydarzenie Historyczne Roku” to konkurs nagradzający organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja.

W pierwszym etapie komisja konkursowa w składzie: prof. Jolanta Choińska-Mika – przewodnicząca Jury (Uniwersytet Warszawski, zastępca przewodniczącego Rady MHP), Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski) zakwalifikowała 15 spośród niemal 200 projektów z kraju i zagranicy, w tym 5 w kategorii Wystawa.

O ostatecznych wynikach konkursu zadecydują głosy internautów. W tym etapie plebiscytu głosować mogą wszyscy. Głosowanie potrwa do 15 sierpnia. Aby wziąć w nim udział, należy wejść na stronę http://whr.muzhp.pl/#vote, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami, zaakceptować regulamin Plebiscytu i oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii.

Wystawa MIASTO-MODA-MASZYNA, nagrodzona dotychczas Plastrem Kultury 2021, to wielowątkowa opowieść o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy. To historia o energii i dynamice miasta będącego w nieustannym ruchu, o jego wzlotach i upadkach oraz transformacjach warunkujących życie mieszkańców. Składają się na nią trzy wątki tematyczne, trzy piętra i licząca ponad 2 500 m² przestrzeń wypełniona niemal 400 obiektami z kolekcji muzeum.

Warto dodać, że podczas ubiegłorocznej edycji konkursu tytuł „Wydarzenia Historycznego Roku 2020” otrzymała inna wystawa Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” znajdująca się w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.
  • do 15-08-2022

Kategoria

Muzea

Adres

ul. Piotrkowska 282, 93-034 Łódź

Kontakt

www.muzeumwlokiennictwa.pl
tel.: 42 683 26 84
email: sekretariat@cmwl.pl