Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =

Dąb Fabrykant zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2023

Dzięki waszym głosom Dąb Fabrykant z Łodzi zawojował tegoroczny konkurs na Europejskie Drzewo Roku.  Zwycięzca polskiej edycji konkursu organizowanego przez Klub Gaja zdobył w Europie 45 718 głosów i zapewnił sobie zdecydowane pierwsze miejsce na podium.
Wyścig o 3. i 2. miejsce trwał do samego końca. Ostatecznie Smoczy Dąb ze Słowacji zajął drugie miejsce w konkursie z wynikiem 18198 głosów, a Kolonia Jabłoni z Królewca na Ukrainie z 14219 głosami była trzecia. W całym plebiscycie internauci oddali 177 486 głosów. Klub Gaja dziękuję wszystkim internautom za zaangażowanie!

21 marca podczas uroczystej gali w Parlamencie Europejskim w Brukseli ogłoszono laureatów tegorocznego konkursu na Europejskie Drzewo Roku. Zwycięzcą został Dąb Fabrykant z Łodzi, który w 2022 roku wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja i tym samym zapewnił sobie udział w konkursie europejskim. 180-letni Dąb Fabrykant to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka miasta. Rośnie przy głównej alei parku im. ks. bp. Michała Klepacza, który powstał w końcu XIX wieku, kiedy ten teren zakupił fabrykancki ród Richterów. Jego imię, nawiązujące do fabrykanckiej historii Łodzi, zaproponował w latach 90 XX wieku biolog, profesor Jan Siciński z Uniwersytetu Łódzkiego. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, co robi niesamowite wrażenie na przechodniach. Wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi chcących oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic.

Niezwykłe drzewo w niezwykłym miejscu otrzymało tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Ten sukces zawdzięcza wielu ludziom dla których przyroda ma wielkie znaczenie, także w kontekście kulturowym i historycznym. Budowanie kapitału społecznego wokół drzew jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Nie możemy zostawiać tej pracy tylko instytucjom. Także my -  obywatele i obywatelki powinniśmy robić wszystko, aby przyszłe pokolenia mogły podziwiać wspaniałości natury. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy wspierali i głosowali na Fabrykanta z Łodzi, a w szczególności Make Life Harder i ich fankom i fanom” -  powiedział Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja.

To już nasze trzecie zwycięstwo w tym corocznym europejskim konkursie. W 2017 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, a w 2022 roku zwycięzcą został Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej z Przybudek w woj. podlaskim. W tegorocznym plebiscycie wzięło udział 16. najciekawszych drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnej społeczności. Podczas tegorocznego plebiscytu, który trwał przez cały luty internauci oddali na swoich faworytów blisko 200 tysięcy głosów. Ostateczną kolejność wszystkich drzew biorących udział w konkursie oraz film z ogłoszenia wyników można znaleźć na stronie https://www.treeoftheyear.org/.

Europejskie Drzewo Roku to konkurs, który podkreśla znaczenie drzew dla dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy. Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W Polsce  konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja.


Mogą Państwo pomóc sadzić i chronić drzewa przekazując darowiznę lub 1,5% podatku dla Klubu Gaja. Na naszej stronie https://klubgaja.pl/ znajdziecie Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

Kategoria

Wiadomości