„W drogę po Łowickim” – przewodnik

14 grudnia 2023 r. odbyła się premiera najnowszego przewodnika turystycznego po Łowiczu i okolicach autorstwa Zdzisława Kryściaka pt. „W drogę po Łowickim”. W przewodniku znajdziemy propozycje szlaków zwiedzania miejsc znanych i popularnych, ale także tych wartych poznania i przypomnienia. Każda z tras-pętli nazwana została na cześć konkretnej barwy łowickiej.
więcej

Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej

Niech nie zmyli was nazwa – Zamek Książąt Mazowieckich, tak jak Rawa Mazowiecka znajdują się w województwie łódzkim. To miasto leżące nad rzeką Rawką ma bogatą historię i wiele ciekawych atrakcji – jedną z nich jest baszta z fragmentem murów oraz zabezpieczone fundamenty Zamku Książąt Mazowieckich.
więcej

Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim

Zamek królewski, przez znawców i badaczy często określany mianem pałacu wieżowego lub też wieży mieszkalnej, powstał w latach 1511-1519 na zlecenie Zygmunta Starego. Budowę siedziby królewskiej zlecono muratorowi władcy – Benedyktowi Sandomierzaninowi.
więcej

Niebieskie Źródła – rezerwat przyrody

Niebieskie Źródła to krajobrazowy rezerwat przyrody położony w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego, na prawym brzegu rzeki Pilicy. To idealne miejsce na rodzinny spacer wśród przyrody – woda, dzikie ptactwo, rzadkie rośliny i przepiękne widoki.
więcej

Zamek Królewski w Łęczycy

Zamek królewski w Łęczycy został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego i był jednym z ogniw obrony państwa polskiego. Warto zobaczyć miejsce, które w okresie swojej świetności było siedzibą królów, a przy okazji odwiedzić Muzeum i restaurację „Stara prochownia”, które obecnie się w nim mieszczą.
więcej

Skansen w Maurzycach

W powiecie łowickim, we wsi Maurzyce znajduje się oddział łowickiego muzeum – skansen, w którym obejrzeć można budynki przeniesione ze wsi z terenów dawnego Księstwa Łowickiego, w większości datowane na XIX i pierwszą połowę XX wieku. Obiekty zostały odnowione oraz częściowo zrekonstruowane.
więcej

Skansen Lokomotyw Karsznice

W Karsznicach, małej miejscowości położonej w powiecie zduńskowolskim, znajdziemy Skansen Lokomotyw, w którym możemy podziwiać zabytki techniki polskiej kolei. Pierwotna pełna nazwa tej placówki to Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych. Jest to jedno z nielicznych takich miejsc w Polsce. Od 2015 roku Skansen stał się Filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.
więcej

Zamek w Besiekierach

W Besiekierach, wsi w powiecie łęczyckim, znajduje się zachowany w stanie ruiny późnogotycki ceglany zamek wzniesiony na przełomie XV I XVI wieku. Obiekt został zbudowany na wyspie otoczonej wypełnioną wodą fosą.
więcej

Zamek w Drzewicy

Drzewica to małe miasteczko położone w powiecie opoczyńskim nad rzeką Drzewiczką. I to właśnie tam możemy zobaczyć ruiny Zamku. Budowla wybudowana została w stylu gotycko-renesansowym w XVI wieku, z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego i miała przyćmić znajdujące się w niedalekiej odległości zamki królewskie w Inowłodzu i Opocznie.
więcej

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie to niezwykle klimatyczne miejsce w województwie łódzkim i jeden z najlepiej zachowanych do dzisiejszych czasów obiektów cysterskich w Europie. Specjalnym rozporządzeniem uzyskał od Prezydenta RP status pomnika historii.
więcej