Dwór Leszczynek
Dwór Leszczynek został zbudowany przez rodzinę Górskich, do których należały okoliczne dobra od końca XVIII do końca XIX wieku.
Tomasz Górski herbu Bożawola był dziedzicem Strzegocina. Pełnił funkcję wojskiego większego orłowskiego, skarbnika brzezińskiego, łowczego i ostatniego cześnika inowłodzkiego. Jego syn Franciszek Górski był podpułkownikiem Wojsk Polskich, w czasach Księstwa Warszawskiego dowodził szwadronem 10 Pułku Huzarów, a następnie 3 Pułkiem Jazdy Księstwa Warszawskiego. Uczestniczył w wyprawie moskiewskiej w 1812 roku, za co został odznaczony Krzyżem Wojskowym polskim i francuskim oraz Orderem Legii Honorowej.W latach 20. XIX wieku w Leszczynku przebywał Józef Bohdan Zaleski, znany poeta zaliczany do tzw. „szkoły ukraińskiej” polskiego romantyzmu, który był zatrudniony przez Franciszka Górskiego jako guwerner. Jego imieniem nazwano funkcjonującą w budynku bibliotekę.
W 1905 roku majątek należał do Beniamina Kopelmana. W 1930 roku właścicielką była Ewelina Żychlińska. Po 1945 roku obiekt został przejęty przez Skarb Państwa. We dworze do 2001 roku mieściła się szkoła podstawowa. Obecnie obiekt należy do Ośrodka Kultury Gminy Kutno otwartym po rewitalizacji budynku w 2020 r. Wokół dworku powstały drogi, chodniki, parking, a także boisko, plac zabaw i siłownia pod chmurką. Jest też składana scena plenerowa oraz wiele elementów małej architektury.
Kategoria
WiadomościAdres
Leszczynek 49a, 99-300 KutnoKontakt
tel. +48 24 363 48 45, fax. +48 24 363 48 45e-mail: sekretariat@ckgk.pl

