Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

Dawnych Brzezin czar

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach zagościły dwie niezwykłe wystawy, dzięki którym możemy odkryć przeszłość naszego miasta i okolic udokumentowaną w obiektywie aparatu, który niczym wehikuł czasu zabierze nas do dawnych lat. 

W holu na pierwszym piętrze, przy Czytelni dla Dorosłych, przygotowano liczącą bliskosześćdziesiąt zdjęć wystawę „Brzeziny na Starej Fotografii”, a w Oddziale dla Dzieci prezentowana jest ekspozycja ukazująca nie tylko Brzeziny, ale także najbliższeokolice – „Dawnej Fotografii Czar”.

Wystawa „Brzeziny na Starej Fotografii” to podróż do czasów, gdy fotografia dopiero się rozwijała. Najstarsze prezentowane zdjęcie pochodzi z 1914r. Możemy przejść tu przez całe dziesięciolecie, oglądając świat, który już nie istnieje: rynek miejski w miejscu obecnego placu Jana Pawła II, starą żydowską synagogę, kościół ewangelicki, budowę Szkoły Podstawowej nr 1, Brzeziny zniszczone przez działania wojenne, kino „Bajka”, drewniany dom kultury, a w miejscu, gdzie mieści się biblioteka, dużą karczmę. „Wystawa cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, każdy kto przechodzi, spogląda na nią” – ocenia Maria Mroczkowska z Czytelni dla Dorosłych, która za pomoc w organizacji ekspozycji dziękuje Janowi Bryksie oraz Muzeum Regionalnemu w Brzezinach. Piętro niżej w Oddziale dla Dzieci możemy zapoznać się natomiast ze zdjęciami gromadzonymi w bibliotece. „Były one przekazywane systematycznie do biblioteki w latach sześćdziesiątych” – wyjaśnia Maria Witkowska, kierownik Oddziału dla Dzieci.

Oprócz samych Brzezin w tej wirtualnej podróży zobaczymy także budynki SGGW w Rogowie, cmentarz w Jeżowie, pałac w Bratoszewicach, zajazd konny w Rokicinach oraz inne obiekty w Dmosinie, Woli Cyrusowej i Koluszkach. Każde zdjęcie jest uzupełnione krótkim opisem. „Jako mieszkańcy Brzezin powinniśmy znać ich historię” – wskazuje Maria Mroczkowska. Warto więc odwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną i zobaczyć nasze miasto z dawnych lat. Powinien to być nasz lokalny, patriotyczny obowiązek. Pracownicy biblioteki serdecznie zapraszają więc na wystawy, a trzeba się śpieszyć, gdyż niedługo w bibliotece rozpocznie się czas remontów.

 

autor: Danuta Bączyńska, dyrektor Biblioteki