Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Dzień Pamięci o Holocauście

"Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek (…)" pisał Antoni Słonimski w "Elegii miasteczek żydowskich". Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim, pragnąc uczcić przypadający w kwietniu Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu, zaprasza 23 kwietnia 2012 r. o godz. 12.00 na spotkanie upamiętniające ten dzień. 

 

Będzie wówczas można wysłuchać wykładu Adama Sitarka – pracownika Instytutu Pamięci Narodowej – pt. "Relacje polsko-żydowskie w Łodzi i regionie" oraz obejrzeć filmy z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. Druga wojna światowa oznaczała kres wielowiekowej obecności społeczności żydowskiej na ziemiach polskich. Żydzi zostali poddani brutalnym szykanom i stłoczeni w gettach. Komory gazowe Chełmna nad Nerem, Auschwitz-Birkenau i Treblinki stały się miejscem mordu na narodzie żydowskim. W 1939 roku w Piotrkowie Trybunalskim Niemcy utworzyli pierwsze getto na ziemiach polskich, gdzie zostało uwięzionych 25 tysięcy osób z Piotrkowa i okolic. W dniach 15-21 października 1942 roku około 22 tysięcy osób zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince. Tym istotniejszym staje się więc organizacja tego typu imprezy w miejscu tak mocno z Żydami związanym. W czasach powojennych miejsca kaźni stały się pomnikami przypominającymi o ogromie tragedii.

Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu w swym edukacyjnym wymiarze ma na celu przypomnienie losów mojżeszowego narodu. Miejska Biblioteka Publiczna, mieszcząca się w budynku będącym bożnicą żydowską pragnie, aby poprzez żywe lekcje historii losy najtrudniejszych i najokrutniejszych lat były wciąż żywe, zwłaszcza dla młodych ludzi. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 23 kwietnia o godz. 12.00 do Czytelni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Jerozolimskiej 29.

autor: Agnieszka Wojtaś informacja@biblioteka.piotrkow.pl