Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

Finlandia - spotkanie z Małgorzatą Sidz: relacja

Fot. PBP w Sieradzu

Kilkanaście dni temu pisaliśmy Państwu o mającym się odbyć spotkaniu z Małgorzatą Sidz – autorką książki „Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii". Dziś prezentujemy relację z tego wydarzenia, nadesłaną nam przez Organizatora – Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu.
Po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wznawiamy organizację spotkań autorskich w naszej bibliotece. Taką informację czytelnicy przyjęli z radością, bo - jak nam wspominali - tęsknili już za możliwością osobistego spotkania autorów swoich ulubionych książek.

10 czerwca 2021 r. mieliśmy przyjemność gościć Małgorzatę Sidz – pisarkę, japonistkę, magistra studiów o Azji Wschodniej, filmoznawczynię. Autorkę zaprosiliśmy do Sieradza, bo zachwyciła nas jej debiutancka książka „Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii" wydana nakładem Wydawnictwa Czarne. Finlandię Małgorzata Sidz poznała podczas studiów na Uniwersytecie w Turku. Swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami na temat życia codziennego Finów podzieliła się z czytelnikami.

W rankingach najszczęśliwszych krajów świata Finlandia od lat zajmuje czołowe miejsca. Na pochwałę zasługują: piękna natura, dbanie o ekologię, system edukacji i wychowania dzieci, zdrowy tryb życia mieszkańców, wysoki poziom zaufania społecznego, pomoc socjalna, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Niestety, także tam odnotowuje się poważne problemy: osamotnienie, alkoholizm, depresję, przemoc domową, samobójstwa. Fińskim sposobem na wzmocnienie odporności psychicznej jest sisu - przekonanie, że nigdy nie można się poddawać, że zawsze trzeba dążyć do obranego celu wbrew wszelkim przeciwnościom losu.

Podczas spotkania Małgorzata Sidz opowiedziała także o specjałach kuchni fińskiej: pierożkach karelskich, piszczącym serze, dżemie z moroszki. W spotkaniu poświęconym Finlandii nie mogło zabraknąć nawiązania do słynnych Muminków. Na fotografii mogliśmy zobaczyć poduszki, ręczniki, kubeczki, słodycze z postaciami tych sympatycznych postaci. Wielką popularnością wśród Finów cieszy się także Kaczor Donald.

Uczestnicy spotkania zadawali liczne pytania. Chcieli się dowiedzieć m.in., w jaki sposób rząd fiński walczył z pandemią koronawirusa.

Poniżej kilka zdjęć ze spotkania.

Spotkanie odbyło się z ograniczoną liczbą osób w dużej sali z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, przygotowaliśmy nagranie, które dostępne jest na stronie internetowej biblioteki i Facebooku.

Kategoria

Wiadomości

Kontakt

ul. Żwirki i Wigury 4
98-200 Sieradz
tel. sekretariat: +48 43 827 16 41
e-mail: info@pbp.sieradz.pl
https://www.pbp.sieradz.pl/