Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

Kulisiewicz nieznany - wystawa

Kutnowski Dom Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Kulisiewicz nieznany”, który odbędzie się 18 kwietnia 2012 r o godz. 18.00. Na wystawie znajdą się róże prace ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury w Warszawie oraz Fundacji im. T. Kulisiewicza. Będą to rysunki z cyklu "Majdanek", szkice z "Mojej historii sztuki", wybrane impresje z podróży, gwasze, a nawet rysunki na kawiarnianych serwetkach.

 

Wystawa będzie czynna do 24 maja w godz. 16.00 – 20.00. W innych godzinach pracy KDK wystawę można będzie obejrzeć po uprzednim zgłoszeniu w sekretariacie.  W sumie wystawa zawiera 140 prac w małych formatach. Jest to do tej pory nieprezentowana na wystawach spuścizna artysty, w skład której wchodzą skończone prace, wprawki warsztatowe oraz niemalże zarysy pomysłów Kulisiewicza. Prezentowane prace pochodzą z różnych okresów życia autora.

 

TADEUSZ KULISIEWICZ był wybitnym grafikiem i rysownikiem. Urodził się w 1899 roku w Kaliszu, zmarł w 1988 roku w Warszawie. Studia artystyczne odbył w Państwowej Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu (1922–1923) i w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (1923–1929), w pracowniach profesorów Miłosza i Mieczysława Kotarbińskich oraz Władysława Skoczylasa. Od 1926 należał do Stowarzyszenia Artystów Grafików "Ryt". W latach 1933-1939 prowadził kursy rysunku w warszawskiej ASP w pracowni Mieczysława Kotarbińskiego. Od 1946 roku był profesorem Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. W 1955 roku został członkiem-korespondentem Akademii Sztuki w Berlinie, a w 1965 roku otrzymał honorowe członkostwo Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Indywidualne wystawy prac artysty prezentowane były w licznych krajach Europy, Azji i obu Ameryk.

 

Tadeusz Kulisiewicz powiedział: „W całej mojej twórczości zawsze mi chodziło o człowieka i jego otoczenie. Czy były to przedwojenne cykle drzeworytów o ludziach gór, czy rysunki z moich podróży (...), czy przepiękny, urzekający teatr Brechta – zawsze widziałem człowieka...”

 

autor: Teresa Mosingiewicz