Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Kusoki, zapusty, ostatki - opoczyńskie gospodynie podsumowały miniony rok

Na Kusokach Opoczyńskich panie z KGW częstowały lokalnymi potrawami

W sobotę, 10 lutego, w Domu Ludowym w Kraśnicy odbyły się tradycyjne Kusoki Opoczyńskie – zabawa ostatkowa będąca zwieńczeniem karnawału oraz podsumowaniem rocznej działalności Kół Gospodyń Wiejskich w zakresie kultury ludowej Gminy Opoczno.
– Kusoki Opoczyńskie są jednym ze sztandarowych wydarzeń, które Miejski Dom Kultury w Opocznie już od 25 lat organizuje wspólnie z Gminą Opoczno. To przedsięwzięcie na stałe wpisało się w kalendarz MDK i Urzędu Miejskiego – mówi Zdzisław Miękus, dyrektor opoczyńskiej instytucji kultury. – Cieszy fakt, że nasze Koła cały czas się rozwijają, dołączają do nich kolejne pokolenia pań, ale nie tylko. Pojawiają się również w nich panowie, którzy wspierają często swoje żony i koleżanki, w ich działalności – dodaje dyrektor.

– Głównym celem Kusoków, które swoją nazwą nawiązują do najkrótszego, bo kusego, ostatkowego tygodnia jest podsumowanie rocznej działalności Kół Gospodyń Wiejskich, a tych na terenie gminy nie brakuje. To także okazja do wymiany wzajemnych doświadczeń, podziękowania gospodyniom za całoroczną intensywną pracę oraz okazja do wspólnych spotkań przy muzyce ludowej i opoczyńskich kulinariach – podkreśla Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna, zaznaczając jednocześnie, że tradycję wiejskich Kusoków Opoczyńskich zainicjował Tadeusz Głogowski, były dyrektor MDK.

I tak w Domu Ludowym w Kraśnicy spotkało się blisko 350 gospodyń w strojach ludowych, które przez cały rok angażują się w szeroko pojętą promocję folkloru Ziemi Opoczyńskiej.
Gospodynie z poszczególnych KGW przygotowały na ostatki potrawy charakterystyczne dla regionu opoczyńskiego. Stoły uginały się od kapusty z grochem, pierogów, barszczu, opoczyńskich bomb i ciast – wylicza Lucyna Wąsik, przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Opoczno.

Specjalne podziękowania opoczyńskim gospodyniom w postaci haftowanych chusteczek i książkowych publikacji wręczył Dariusz Kosno, burmistrz Opoczna, który wielokrotnie podkreślał zaangażowanie pań tworzących Koła w życie społeczne i kulturalne Gminy Opoczno. – Kultura ludowa to jeden z filarów naszego regionu. Ta część naszej rodzimej marki jest bardzo mocno pielęgnowana. To zasługa tych wszystkich, którzy z pasją, sercem i poświęceniem tworzą swoje lokalne społeczności, działając właśnie w Kołach Gospodyń Wiejskich – zaznaczył.

W tym roku w Kusokach wzięła udział delegacja z partnerskiego regionu Sunnfjord w Norwegii, która była pod wrażeniem opoczyńskich potraw, ludowej muzyki i tradycji ostatkowych. Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili również m.in.: Dariusz Klimczak, minister infrastruktury, parlamentarzyści: Anita Sowińska i Adrian Witczak, a także wicewojewoda łódzki Marek Mazur.

Kusoki zakończyła wspólna biesiada i program artystyczny, który przygotowali lokalni artyści, w tym zespoły śpiewacze z Miejskiego Domu Kultury tworzące „Opoczyńskie Nuty”. Nie zabrakło także muzycznych popisów w wykonaniu członków delegacji norweskiej.

Wydarzenie poprowadziła Agata Andrzejewska, koordynatorka przedsięwzięcia.Podziękowania od Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Zdzisława Miękusa i  Zastępcy Burmistrza Opoczna Tomasza Łuczkowskiego:
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji XXV Kusoków Opoczyńskich Gminy Opoczno.
Dziękujemy Sponsorom:
Zakład Przetwórstwa Mięsnego Wojciechowski – Wiesława i Zdzisław Wojciechowscy
Opocznianka – Edyta i Witold Cieluchowie
Agro-Wikt – Wojciech Wiktorowicz
Krystyna i Krzysztof Rzeźnikowie

Dziękujemy za pomoc Partnerom:
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej – Prezes Marcin Jędrasik
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – Prezes Robert Grzesiński
Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego – Dyrektor Katarzyna Niewadzi
Wydział Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego – Dyrektor Piotr Stempniak
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Prezes Krzysztof Owczarski

Szczególne podziękowania kierujemy do Pracowników Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, Opiekunów świetlic wiejskich oraz Pań z Kół Gospodyń Wiejskich za przygotowanie i sprawną obsługę całego wydarzenia.


Kategoria

Wiadomości