Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =

Malarstwo Erwina Sówki

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Z Nikiszowca na Bałuty. Malarstwo Erwina Sówki z kolekcji Macieja Balceraka”. Wernisaż odbędzie się 18 marca 2024 r. o godz. 13, tego samego dnia o godz. 18 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie.
Ta ekspozycja jest rodzajem eksperymentu. Po raz pierwszy bowiem w przestrzeniach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi zaprezentowana zostanie wystawa malarstwa nieelitarnego, którego przedstawicielem jest Erwin Sówka (1936–2021).

Na ekspozycji zobaczymy przekrój twórczości artysty z lat 1974–2020, gromadzonej i udostępnionej muzeum przez kolekcjonera sztuki intuicyjnej Macieja Balceraka. Zapraszamy więc do podróży w osobisty świat Erwina Sówki, w którym przenikały się charakterystyczne tematy jego twórczości: dosłowny i mityczny Śląsk, kobiece akty, często inspirowane tradycjami misteryjnymi Wschodu i teozofią. Podążymy za artystą, przyglądając się również jego warsztatowi, którego próbki w postaci szkiców uzupełnionych odręcznymi zapiskami, dokumentującymi spontaniczne przemyślenia nad tematyką prac malarskich oraz nad frapującymi go detalami i teoriami filozoficznymi przenoszonymi na płótna.

Wielu znawców, a także miłośników i kolekcjonerów sztuki nieprofesjonalnej uważa Erwina Sówkę za mistrza i najwybitniejszego artystę w historii polskiej sztuki naiwnej.


Wystawa przeznaczona jest dla osób powyżej 16 roku życia. Osoby młodsze powinny przebywać na jej terenie pod opieką i za zgodą pełnoletnich opiekunów.


Wystawa objęta została honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego. Patroni medialni: TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Ślązag, Miej Miejsce
  • 18-03-2024 godz 13:00 - 30-09-2024

Kategoria

Sztuka

Adres

pl. Wolności 14, 91-415 Łódź

Kontakt

http://www.maie.lodz.pl/
tel.: 42 632 84 40
email: muzeum@maie.lodz.pl