Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Nagrodzony za zasługi dla kultury ludowej

Jan Szymański, fot. E. Kurkowska

Jan Szymański z Albinowa pod Głownem, jeden z ostatnich żyjących skrzypków ludowych w województwie łódzkim, został laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej”. Wniosek o przyznanie nagrody został opracowany oraz złożony z inicjatywy pracowników Łódzkiego Domu Kultury. 
Nagroda im. Oskara Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku.

Jan Szymański jako twórca muzyczny doceniany jest nie tylko za unikatowość i bogactwo prezentowanego repertuaru łowickiego, ale także za niespotykaną precyzję i czystość brzmienia. Jego nienaganną technikę, płynność gry i cechy stylu wykonawczego przejęte od starszych pokoleń muzykantów nagradzało wielokrotnie jury festiwali i konkursów, honorując go m.in. Basztą na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2022.

W repertuarze Jan Szymański ma przede wszystkim oberki, kujawiaki, kujony i polki łowickie oraz – uznawane za najcenniejsze – łowickie oberki „wolniejsze” i „dokładane” (3- lub 4-częściowe).

Uroczyste wręczenie nagród podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się 12 lipca 2023 roku. Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, a ponadto pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe.

Kategoria

Wiadomości