Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Niedzielna majówka z orkiestrami

Od parady orkiestr dętych deptakiem przy ul. Biernackiego w Opocznie rozpoczął się 19 maja III Przegląd Orkiestr Dętych „Majówkowo? Orkiestrowo!”. W paradnym szyku, w rytm wykonywanych marszy, przed zgromadzonymi na trasie przemarszu mieszkańcami Opoczna zaprezentowały się trzy orkiestry.
Paradę otwierali gospodarze – Opoczyńska Orkiestra Miejska pod batutą kapelmistrza Bartłomieja Gawrona. Tuż za gospodarzami podążali goście z Wielkopolski – Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Żerków, wzbudzając powszechny aplauz melodiami góralskimi zaaranżowanym specjalnie na marsze dla orkiestry. Paradę zamykał najliczniejszy zespół – Gminna Orkiestra Gorzkowice – składająca się z przeszło 30 muzyków. Parada zakończyła się przed Miejskim Domem Kultury, gdzie orkiestry zagrały wspólnie marsza, a połączonymi siłami zespołów dyrygował kapelmistrz Opoczyńskiej Orkiestry Miejskiej. Dalsza część Przeglądu odbyła się w sali widowiskowej MDK, gdzie oficjalnie wszystkich gości i uczestników wydarzenia powitał Jan Zięba, radny Rady Miejskiej w Opocznie, desygnowany do funkcji Zastępcy Burmistrza Opoczna. "Majówkowo? Orkiestrowo!" to inicjatywa kapelmistrza Bartłomieja Gawrona, której główną ideą jest promocja muzyki orkiestrowej.

Poprzez prezentację orkiestr w przestrzeniach miejskich, chcemy pokazać różnorodność orkiestr i ich współczesne brzmienie – mówi Bartłomiej Gawron. – Stereotypowo orkiestra dęta kojarzy się przede wszystkim z oficjalnymi uroczystościami, gdzie repertuar jest ściśle określony i mało atrakcyjny dla odbiorcy. Dlatego w naszym Przeglądzie dobieramy zespoły w ten sposób, aby pokazać różnorodność repertuaru i brzmienia.

A repertuar w tym roku był rzeczywiście zachęcający do wstępowania w szeregi orkiestr. Zgromadzeni w sali widowiskowej MDK mieli możliwość wysłuchania znanych przebojów muzyki rozrywkowej, zarówno polskiej jak i światowej. Nie brakło tematów filmowych - m.in. wiązanka melodii z filmu
„Król Lew”, przebojów rockowych zaaranżowanych na big band, czy standardów muzyki bluesowej i jazzowej.

–Przegląd Orkiestr Dętych „Majówkowo - Orkiestrowo” jest dość nową inicjatywą, ale wydarzenie to już wpisało się w kalendarz majowych wydarzeń kulturalnych MDK i Gminy Opoczno – podsumowuje Zdzisław Miękus, dyrektor MDK Opoczno. - Oprócz promocji samej muzyki orkiestrowej, nawiązywania kontaktów i współpracy pomiędzy zespołami, jest to świetne wydarzenie służące zachęcaniu dzieci, młodzieży i dorosłych do wstępowania w szeregi naszej Orkiestry. Tylko po poprzednich edycjach Przeglądu do zespołu zgłosiło się kilkanaście osób, które w najbliższych czasie pojawią się w głównym składzie Opoczyńskiej Orkiestry Miejskiej, co daje pewność na dalszy rozwój Orkiestry. Warto przypomnieć, że próby Opoczyńskiej Orkiestry Miejskiej odbywają się w Miejskim Domu Kultury w Opocznie, we wtorki i w czwartki w godzinach od 18:00 do 21:00. Instruktorzy Orkiestry prowadzą również naukę gry na instrumentach dętych. Serdecznie zapraszamy.

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Biernackiego 4, 26-300 Opoczno

Kontakt

mdkopoczno.pl
tel.: 44 736 14 10