Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Nowy Rok na starych kartach pocztowych

Zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych na kartach pocztowych pojawił się pod koniec XIX wieku. Na kartkach z okazji świąt reprodukowano dzieła dawnych mistrzów malarstwa, obrazy twórców współczesnych, a także artystów specjalizujących się w grafice i sztuce użytkowej. Zachęcamy do obejrzenia wystawy on-line przygotowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.
Pocztówka (słowo wymyślone przez Henryka Sienkiewicza), stała się propagatorem sztuki, tradycji i obyczaju. W XX wieku przybierała często formę karnetu i zawierała gotową treść życzeń, które wystarczyło tylko podpisać.

Współcześnie coraz rzadziej korzystamy z tej formy korespondencji. Nowy Rok jest okazją do przyjrzenia się tradycyjnym kartkom świątecznym wysyłanym z życzeniami w drugiej połowie XX wieku (od lat pięćdziesiątych po dziewięćdziesiąte). Wyjątkiem jest prezentowana jako ostatnia tradycyjna japońska kartka noworoczna pochodząca z roku 2010.

Link do wystawy: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-kartki-noworoczne/

Zazwyczaj kartki noworoczne są barwne i wesołe. Autorami reprodukowanych na nich ilustracji są znani polscy graficy, rysownicy i ilustratorzy: Maria Orłowska-Gabryś, Bohdan Wróblewski, Julitta Karwowska-Wnuczak, Antoni Boratyński, Czesław Borowczyk czy Antoni Uniechowski, autor wielokrotnie wykorzystywanych lekkich i swobodnych rysunków tuszem, malowanych akwarelą.

Zaledwie kilka kart to czarno-białe fotografie pokrytego śniegiem górskiego krajobrazu oraz kompozycje, których centralnym motywem jest odmierzający upływ czasu zegar. W większości są to kartki polskie.

Wszystkie prezentowane egzemplarze pochodzą z liczącej ponad 29 tysięcy kolekcji kart pocztowych.

Szczegóły na stronie Biblioteki: KLIK

Adres

ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź

Kontakt

http://www.wbp.lodz.pl/
tel.: 42 663-03-00
email: kontakt@wbp.lodz.pl