Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =

O historycznym wyczynie polskich kajakarzy

Od 12 maja do 14 czerwca 1981 roku uczestnicy Polskiej Akademickiej Wyprawy Kajakowej CANOANDES’ 79 z Krakowa odkryli, zdobyli i pokazali światu najgłębszy kanion na świecie - Kanion Colca (Peru). O historycznym wyczynie polskich kajakarzy z roku 1981, ich późniejszych wyprawach dowiecie się więcej z wystawy online "40–ta rocznica jednego z największych polskich odkryć geograficznych XX wieku!".
Siedmiu młodych kajakarzy zdołało przebić się przez Rio Colca pokonując jej rwące bystrza, groźne progi, złowrogie skały i śmiertelne wodospady. Kanion Colca nazywany Mount Everest’em górskich rzek świata, jest dwukrotnie głębszy od słynnego Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Od 1984 roku „Księga Guinnessa” wraz z „National Geographic Magazine” przypominają i podkreślają, że Kanion Colca jest najgłębszym kanionem świata.

Zdobycie kanionu Rio Colca zostało uznane przez amerykański magazyn „Paddler” za jedno z najważniejszych dokonań eksploracyjnych XX w.

Polacy korzystając z prawa odkrywców, nadali spenetrowanym przez siebie miejscom kilka nazw, które zostały uznane przez peruwiański Instytut Geograficzny, jak np. Kanion Polaków, Wodospady Jana Pawła II czy Kanion Czekoladowy.

Odkrycie to oraz inne wyprawy polskich podróżników, jak również ich działania przyczyniły się do popularności Kanionu Colca, który w ciągu kilkudziesięciu lat stał się atrakcją turystyczną regionu Arequipa nazywanym Krainą Kanionów.

Ekspozycję można obejrzeć na stronie internetowej pod adresem: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-kanion-colca/

Wystawę wzbogacają filmy dokumentalne i materiały udostępnione Bibliotece przez Jerzego Majcherczyka - jednego z odkrywców kanionu.

Wystawę przygotował Dział Informacji Naukowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź

Kontakt

http://www.wbp.lodz.pl/
tel.: 42 663-03-00
email: kontakt@wbp.lodz.pl