Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =

Odszedł Stanisław Szymczyk – wybitny rzeźbiarz ludowy

Stanisław Szymczyk fot. Andrzej Białkowski

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci uznanego rzeźbiarza łęczyckiego, Stanisława Szymczyka. Był artystą o ogromnym dorobku rzeźbiarskim, z przeszło czterdziestoletnim stażem. Jego działania w obszarze sztuki łączyły w sobie młodzieńczą wrażliwość na piękno i dojrzałość osiągniętą doświadczeniem – w rezultacie powstawały oryginalne interpretacje artystyczne.
Realizowane przez Stanisława Szymczyka tematy zarówno świeckie jak i sakralne charakteryzował prosty, pełen uroku język rzeźbiarski. Oryginalna, wypracowana przez lata forma, spokojne barwy polichromii, dbałość o zgodność przedstawień z regionem łęczyckim – to cechy charakterystyczne i wyróżniające niezwykłą twórczość Stanisława Szymczyka.

Rzeźbiarz wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach i przeglądach sztuki ludowej. Angażował się w liczne przedsięwzięcia artystyczne: wystawy, konkursy, plenery. Autor wielu zrekonstruowanych krzyży i kapliczek przydrożnych na terenie województwa łódzkiego w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Pejzaż Wszystkich Świętych. Rekonstrukcja krajobrazu kulturowego”.

Artysta zawsze ciepło i z szacunkiem wyrażał się o znanych sobie twórcach oraz ich dokonaniach, lecz w swej pracy zawsze podążał własną drogą. Był dobrym człowiekiem i wybitnym rzeźbiarzem.

Kategoria

Wiadomości