Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =

Poetyckie Gry Uliczne

Wyobraź sobie miasto jako wielką planszę do gry. Wejdź w rolę detektywa rozwiązującego trudną zagadkę. Zagraj w Poetyckie Gry Uliczne! Start już 26 maja!

 

Wyobraź sobie miasto jako wielką planszę do gry. Wejdź w rolę detektywa rozwiązującego trudną zagadkę. Zagraj w Poetyckie Gry Uliczne!

 

Twoim zadaniem będzie odnalezienie linijek wiersza, ukrytych w 9 miejscach związanych z kulturą (teatry, galerie, muzea, kina itp.). Znajdź napisy i złóż z nich wiersz pabianickiego poety. Więcej informacji i regulamin konkursu na stronie www.reymont.pl oraz www.ldk.lodz.pl.

 

Poetyckie Gry Uliczne to propozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać kulturalną mapę Łodzi, a jednocześnie lubią rozwiązywać zagadki – także literackie. Zabawę szczególnie polecamy uwadze szkół i studentów…

 

„Poetyckie gry uliczne” ruszają 26 maja – kartę do gry będzie można otrzymać w ŁDK-u i innych miejscach związanych z kulturą i informacją). Rozwiązania należy nadesłać lub przynieść do 6 czerwca 2011 r. do Łódzkiego Domu Kultury, ul. Traugutta 18.

 

Finał konkursu, podczas którego uczestnicy spotykają się z poetą – autorem konkursowego wiersza, z przedstawicielami instytucji uczestniczących w projekcie, a także wysłuchają krótkiego koncertu, odbędzie się 13 czerwca 2011 o godz. 18.00. Podczas finału zostaną też wręczone nagrody dla zwycięzców w naszym konkursie.

 

Tegoroczną edycję wspomógł finansowo Uniwersytet Łódzki – fundator głównych nagród.

 

Regulamin konkursu można znaleźć na stronach www.reymont.pl lub www.ldk.lodz.pl

 

Więcej o grze:

Koncepcja „Poetyckich gier ulicznych” wywodzi się z tradycji tematycznych gier miejskich, wywodzących się z Europy Zachodniej, ostatnio zdobywających popularność także w Polsce. Istotą gier miejskich jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej jako istotnego elementu rozgrywki. W przypadku „Poetyckich gier ulicznych” można mówić o twórczym rozwinięciu idei poprzez połączenie gry miejskiej z zabawą literacką, polegającą na układaniu we właściwej celowo przypadkowej kolejności ułożonych fragmentów dzieła.

 

Uczestnicy zabawy dostają kartę do gry, w której znajdują się nazwy 9 ulic i wskazówki w formie zaszyfrowanych haseł, podpowiadające, jaki obiekt odszukać na danej ulicy. Gdy uczestnik znajdzie już odpowiedni budynek, o czym poinformuje go umieszczone przy wejściu logo akcji, musi wewnątrz odnaleźć ukryty gdzieś napis z fragmentem wiersza.

W każdym z miejsc uczestnik otrzymuje też stempelek potwierdzający jego osobiste przybycie.

 

Ostatnim etapem konkursu jest prawidłowe ułożenie 9 zebranych fragmentów w logiczną całość, rządzącą się zasadami kompozycji literackiej. Prawidłowe ułożenie wiersza jest warunkiem zwycięstwa w konkursie.

Zarówno dobór wiersza, jak i dobór miejsc, w których odbywa się gra, pełnią w zamyśle organizatorów ważną rolę kulturotwórczą. Wiersz jest ciekawą, godną popularyzacji propozycją literacką, natomiast proponowane miejsca posiadają walory historyczne lub turystyczne albo związane są z ciekawą działalnością kulturalną. Tak więc odwiedzenie ich zmusza niejako uczestnika zabawy do zwiedzenia ciekawych wystaw i prezentacji.

 

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Łodzi, którzy chcą połączyć poznawanie miasta z aktywnym uczestnictwem w kulturze. Szczególnie akcja adresowana jest do uczniów gimnazjów i liceów – udział w zabawie mogą brać zarówno zorganizowane przez nauczyciela grupy, jak i pojedyncze osoby. Kolejną grupę, do której adresowany jest projekt, stanowią rodziny z dziećmi. Udział w zabawie jest dobrą okazją do rodzinnych spacerów i wspólnej zabawy. Mogą one pokonywać kolejne etapy gry zarówno indywidualnie, jak i w grupach np. klasa pod opieką nauczyciela, rodzina, grupa koleżeńska.

 

Nasza zabawa ma na celu zachęcenie dużej grupy mieszkańców miasta do czytania współczesnej poezji. Miejsca, które odwiedzą uczestnicy akcji to m.in. galerie, muzea, teatry – w każdym z nich grający spotkają się z twórczością artystyczną, zobaczą wystawy, plakaty przedstawień, dzięki czemu zostaną zachęceni do obcowania z różnymi dziedzinami sztuki. To także promocja samego miasta, które dzięki akcji może stać się dla mieszkańców bardziej atrakcyjne – fragmenty wiersza umieszczone zostaną w ciekawych, wartych obejrzenia miejscach oraz stworzenie ciekawej propozycji spędzenia wolnego czasu.