Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =

Strefa Wykluczenia w Czarnobylu w EV34

Foto Art Galeria EKSPOZYCJA 34 zaprasza na kolejną wystawę w bramie kamienicy, mieszczącej się przy ulicy Zduńskiej 34 w Łowiczu. Od 26 kwietnia do 15 maja będzie można oglądać zdjęcia Piotra Nizioła prezentujące Strefę Wykluczenia wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Foto Art Galeria EKSPOZYCJA 34 zaprasza na kolejną wystawę w bramie kamienicy, mieszczącej się przy ulicy Zduńskiej 34 w Łowiczu. Autorem trzeciej wystawy w galerii stworzonej przez dwóch pasjonatów fotografii Sylwestra Cichala i Jacka Rybusa, będzie Piotr Nizoł, który zaprezentuje zdjęcia ze Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej elektrowni atomowej.Wystawę będzie można oglądać tylko przez dwa tygodnie - od 26 kwietnia do 15 maja 2012 r. Wstęp wolny.

 

Głównym celem wystawy pn. ZONE jest przypomnienie kolejnej rocznicy tragicznej katastrofy i uczczenie pamięci tych, którzy ucierpieli na jej skutek. Wystawa współfinasowana jest przez Łowicki Ośrodek Kultury w ramach konkursu Małe Granty.

 

ZONA to strefa powstała po awarii reaktora w Czarnobylu, która rozciąga się w promieniu 30 km wokół reaktora i obejmuje obszar około 300 000 ha. Jest ściśle nadzorowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Do strefy wjeżdża się poprzez punkty kontrolne po uzyskaniu zezwolenia w MSWU. Przed wjazdem są kontrolowane paszporty i podpisuje się oświadczenia o świadomości przyjęcia podczas pobytu w strefie nieokreślonej dawki promieniowania.

 

Podczas pobytu w strefie towarzyszył nam tłumacz-przewodnik i funkcjonariusz MSWU. Miasto Prypeć założono w 1970 r, a prawa miejskie otrzymało w 1979 r. Do ewakuacji rozpoczętej 27.04.1986 r mieszkało w mieście 49360 mieszkańców. Średnia wieku wynosiła 26 lat. Mieszkańców rozwieziono po różnych republikach ZSRR. Miasto do dziś opuszczone znajduje się w ścisłej strefie zamkniętej o promieniu 8 km wokół reaktora. Dopiero w kwietniu 2009 r. mieszkańcy uzyskali zgodę MSWU na odwiedzenie opuszczonego przed 23 laty miasta.

 

autorzy: Piotr Nizioł, Jacek Rybus