Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Sztuka na Zamku – filia Europejskiego Parku Rzeźby A&A w Niemodlinie

Zamek Książęcy Niemodlin

Europejski Park Rzeźby A&A otwiera swoją filię w Zamku Książęcym Niemodlin! Rzeźby zagoszczą w zamkowym parku prawdopodobnie już w tym roku.
Początek inicjatywy Europejskiego Parku Rzeźby A&A sięga czerwca 2011 roku. Wówczas, w centrum Pabianic, podczas
I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego powstały pierwsze dzieła wchodzące w skład stałej parkowej ekspozycji. Zostało zrealizowanych 10 rzeźb, które stworzyli twórcy z Polski, Mołdawii, Szwecji, Meksyku i Włoch. Przez kolejne lata park wzbogacał się o kolejne dzieła międzynarodowych twórców. W chwili obecnej w pabianickim parku, zlokalizowanym przy polu golfowym, można podziwiać 18 rzeźb. Pandemia pokrzyżowała plany organizacji plenerów rzeźbiarskich, ale mimo to w ostatnich latach w parku pojawił się „Ostrokwiat" Aleksandra Dynarka czy „Nierozłączność" Tomasza Koclęgi. Na przestrzeni lat park rzeźby mógł się również pochwalić przynajmniej kilkoma znaczącymi sukcesami. Przez rok w Europejskim Parku Rzeźby A&A można było podziwiać rzeźby Magdaleny Abakanowicz – najznakomitszej polskiej rzeźbiarki, znanej na całym świecie. Kompozycja „Mutantów" i „Głowa" przyciągnęły rzeszę odwiedzających. Z kolei kilka lat później z kolei Tygodnik „Polityka" zaliczył Europejski  Park Rzeźby A&A do "10 najlepszych parków rzeźby w polskich miastach".

Plany na rozwój parku zmieniały się wielokrotnie, nierzadko z przyczyn niezależnych od inicjatorów. Pomysłodawcom
od początku zależało jednak na jak najszerszej promocji sztuki rzeźbiarskiej wśród nowych odbiorców. Pod koniec 2022 roku powstała idea poszerzenia inicjatywy i reprezentacja parku rzeźby rozpoczęła rozmowy na temat współpracy z zespołem Zamku Książęcego Niemodlin, ulokowanym na terenie województwa opolskiego. Kolejne rzeźby zagoszczą w zamkowym parku prawdopodobnie już w tym roku. Mający ponad 700 lat Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najbardziej wartościowych historycznie, największych oraz najpotężniejszych zamków w Polsce. Z kolei park wokół zamku Niemodlin wraz z arboretum w Lipnie stanowi integralne założenie parkowe, którego autorami byli dawni właściciele zamku w Niemodlinie. Niewielki obszar zieleni wokół samego zamku w II połowie XVIII wieku przekształcono  w park o charakterze angielskim z interesującymi gatunkami drzew, z czego część okazów to ponad stuletnie drzewa, cenne ze względu na wiek i rozmiary.

Czy to oznacza, że Europejski Park Rzeźby A&A  znika z Pabianic? Absolutnie nie. Inicjatorzy parku mają nadzieję,
że filia parku rzeźby na terenie parku Zamku w Niemodlinie jedynie przyczyni się do dynamicznego rozwoju parkowej inicjatywy. Europejski Park Rzeźby A&A w Pabianicach pozostaje otwarty dla zwiedzających, a w niedalekiej przyszłości zostaną zaprezentowane wspólne działania.

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Grota Roweckiego 8a; 95-200 Pabianice

Kontakt

Europejski Park Rzeźby A&A znajduje się przy polu golfowym A&A Driving Range
tel. 535 987 742
park@aia.pl