Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =

W pracowni u Teresy Foks

Fot. Alicja Woźniak

Łódzki Dom Kultury zaprasza w kolejną wirtualną podróż po pracowniach twórców ludowych z województwa łódzkiego! Tym razem przyjrzymy się pracy Teresy Foks z Łowicza!

Teresa Foks jest kontynuatorką rodzinnych tradycji hafciarskich. Babcia twórczyni zajmowała się tkactwem, a Teresa Foks pierwsze próby hafciarskie podjęła już w wieku nastoletnim, pomagając swojej mamie, znanej łowickiej hafciarce Mariannie Pawłowskiej.

Twórczyni wykonuje haft ręczno-maszynowy, który na terenie łowickiego rozpowszechnił się w okresie międzywojennym, stopniowo wypierając haft ręczny.

Haft ten wymaga dużej zręczności od hafciarki, gdyż to ona kieruje każdym ruchem maszynowej igły. Teresa Foks wyszywa także techniką haftu koralikowego. Technika ta polega na wypełnianiu zaznaczonego konturu koralikami lub paciorkami o różnych kolorach, wielkości, niekiedy kształcie. Wzór narysowany jest na bibułce albo cienkim, miękkim papierze, przyfastrygowanym do tkaniny, która ma być haftowana. Każdy motyw powstaje oddzielnie. To technika wymagająca dużego nakładu czasu i pracy, haft koralikowy wykonywany jest tylko ręcznie. Twórczyni wykorzystując obie techniki haftuje elementy tradycyjnego stroju łowickiego, ale inspiruje się wzornictwem łowickim tworząc również inne, współczesne formy.

Teresa Foks od wielu lat aktywnie uczestniczy w licznych przedsięwzięciach kultywujących oraz popularyzujących tradycyjną kulturę ludową. Hafciarka brała udział m.in. w łowickiej edycji projektu „Nie tylko petanka – w kręgu haftów regionalnych”, jest także laureatką konkursu „#1Nowe szycie makatki”’ zorganizowanego przez Łódzki Dom Kultury i Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, przy wsparciu regionalnych placówek muzealnych.

Twórczyni swą wiedzę i umiejętności chętnie przekazuje miłośnikom haftu podczas warsztatów i spotkań.

Kategoria

Sztuka