Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =

Wojewódzka inscenizacja Bitwy nad Wartą – FOTORELACJA

3 września 2022 roku na terenach położonych pomiędzy Beleniem, a Strońskiem k. Zduńskiej Woli odbyła się Wojewódzka inscenizacja Bitwy nad Wartą wrzesień 1939 r. "Łódzkie Pamięta". Zapraszamy na fotorelację autorstwa Piotra Zdrzynickiego.
W inscenizacji – na oryginalnej linii obrony rzeki Warty – zostały wykorzystane polskie schrony z czasów II wojny światowej. Odtworzono kilka epizodów tej krwawej bitwy, m.in. ucieczkę ludności cywilnej z terenów opanowywanych przez niemieckie wojska, bombardowanie okolicznej wsi przez samoloty Luftwaffe, atak niemieckich wojsk na polskie linie obronne oraz kontratak polskiego wojska zakończony wycofaniem się w obliczu przeważających sił wroga.

W inscenizacji zobaczyliśmy kilkadziesiąt grup rekonstrukcji historycznej, które wystąpiły w umundurowaniu z tamtego okresu. Były też wojskowe pojazdy, samoloty imitujące niemieckie myśliwce oraz wybuchy pirotechniczne. To wszystko pozwoliło widzom cofnąć się w czasie o 83 lata i przeżyć wydarzenia, które były jednym z wielu przykładów ogromnego patriotyzmu i odwagi mieszkańców Łódzkiego.

Plenerowe widowisko zakończyło uroczyste, nocne upamiętnienie ofiar bitwy – w hołdzie zmarłym zostały zapalone znicze symbolizujące śmierć około 260 polskich żołnierzy.